شرح رویداد های موسسه

صفاهان
1395/10/08 11:54 AM

TOEFL

دوره های آمادگی تافل

تافل (TOEFL) چیست؟

آزمون تافل (TOEFL) که برگرفته از سرواژگان Test of English as a Foreign Languageبه معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی است، آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینه ی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد. این آزمون توسط مؤسسه ای‌تی‌اس (ETS) در دو نوع کاغذی و اینترنتی برگزار می‌شود و در بیش از نه هزار دانشگاه و مؤسسه از بیش از یکصد و سی کشور جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

تافل اینترنتی TOEFL IBT

در این آزمون داوطلبان در تاریخهای مشخص در محل های حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار می کنند. مدت آزمون ۴ ساعت می باشد و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا چند مهارت را مورد آزمون قرار دهد. یادداشت برداری Note taking  در این روش برخلاف تافل PBT مجاز می باشد. در بخش درک مطلب Reading تنوع سوالات بیشتر شده است. تایپ کردن در بخش نوشتاری Writing الزامی است.

1- بخش درک مطلب Reading  

این بخش دارای ۳ الی ۴ متن بلند و سوالاتی در مورد این متنها می باشد. موضوع متن ها آکادمیک بوده و معمولا در کتاب های دانشگاهی یافت می شود. سوالات بیشتر در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت ها، جای گذاری جملات و واژ ه های مترادف می باشد. در آزمون IBT داوطلب باید مهارت هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده های اصلی و جدول بندی را دارا باشد .

۲-بخش درک شنیداری Listening   
زمان این بخش ۴۰ دقیقه می باشد . این بخش شامل مکالمات بلند و کوتاه می باشد. در این مهارت به داوطلبان توصیه می گردد که در ضمن گوش دادن به مکالمات از شنیده های خود یاداشت برداری کنند. موضوع مهارت های آزمون تقریبا در مورد موضوعات رایج در محیط دانشگاه و مطالبی دیگر مانند فرهنگ شناسی، هنر، فنی شناسی ، تاریخ و غیره می باشد .

۳- مهارت گفتاری  Speaking

این قسمت شامل ۳ بخش می باشد که در هر بخش دو سوال مشابه به هم مطرح می شوند. در بخش اول یک موضوع عمومی داده می شود که سوال اول معمولا شرحی از وقایع عمومی و سوال دوم نقدی بر رد و یا تائید موضوعی از جانب شما خواهد بود. در اینجا به شما ۱۵ ثانیه زمان داده می شود تا پاسخ را مرور نموده و پس از اتمام ۴۵ ثانیه در مورد آن صحبت کنید. زمان سنج صفحه کامپیوتر زمان را دقیقا نشان می دهد. در بخش دوم یک متنی بصورت خواندنی روی صفحه ظاهر می شود که ۴۵ ثانیه زمان دارید تا آن را خوانده و نت برداری کنید. در همین باره گفتگویی ما بین دو نفر و یک سخنرانی در کلاس درس پخش می شود و یک سوال پرسیده می شود که در این بخش نیز ۲۰ ثانیه برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن وقت دارید.

۴- مهارت نوشتاری Writing

در بخش نوشتاری این امتحان دو قسمت وجود دارد. در سوال اول ابتدا برای داوطلب متنی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه ای بر صفحه کامپیوتر ظاهر می شود که داوطلب ۳ دقیقه زمان برای مطالعه آن دارد. زمان نوشتنی ۲۰ دقیقه بوده و متن باید حاوی حداقل ۱۵۰تا ۲۰۰ لغت باشد.

سوال دوم مانند تافل PBT  ورقه ای شامل یک سوال با مضمون عمومی است که بایستی یک متن ۵ پاراگرافی با رعایت اصول نوشتاری ارائه گردد. زمان پاسخگویی به این متن ۳۰ دقیقه و بایستی حاوی ۳۰۰ کلمه باشد.

تفاوت هاي آزمون تافل اينترنتي با تافل کاغذي و کامپيوتري

آزمون تافل اينترنتي (IBT) بخش جديدي با عنوان )بخش گفتاري  (يا ( Speaking) دارد و بخش ساختار (Structure) که در آزمون‌هاي کتبي و کامپيوتري وجود داشت، حذف شده است. گرامر به‌ طور غيرمستقيم در بخش‌هاي ديگر اين آزمون مورد سنجش قرار مي‌گيرد. سخنراني‌ها و گفتگوها در بخش شنيداري (Listening) طولاني‌تر شده‌اند و خلاصه نويسي  (Note taking) نيز مجاز است. در بخش درک مطلب (Reading) ، نوع سؤالات متنوع‌تر شده و به‌عنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته مي‌شود اطلاعات را طبقه‌بندي کنند و يا جدولي را پر کنند. تايپ کردن هم در بخش نوشتاري الزامي است.  

سیستم امتیازدهی در آزمون IBT

Listening:  ۰-۳۰
Reading: ۰-۳۰
Speaking: ۰-۳۰
Writing:  ۰-۳۰
Total Score: ۰-۱۲۰

آزمون تافل اينترنتي امتيازي بين صفر و ۱۲۰ دارد.
معمولاً نمره ۸۰ تا ۹۰ در این آزمون برای ورود به اکثر دانشگاهها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است .

فهرست برخی از مراکز برگزاری آزمون TOFEL در ایران

فهرست برخی از مراکز برگزاری آزمون TOFEL در ایران به شرح زیر است :
۱-سازمان سنجش آموزش کشور (تهران )
۲-مجتمع آموزشی امیر بهادر (تهران )
۳- دانشگاه اصفهان
۴- دانشگاه شیراز
۵- دانشگاه شمال آمل
۶-دانشگاه ارومیه
۷-دانشگاه تبریز