لیست مقالات عمومی

متن مقاله : مشخصات یک دیکشنری خوب | تاریخ ثبت : 1395/10/24

یک ديکشنري خوب چه ويژگي‌هايي دارد؟

هنگاميکه صحبت از ديکشنري به ميان مي‌آيد، افـراد اغلب بـه يک ديکشنري دو زبانه، مثلاً انگليسي به فارسي، فکر مي‌کنند. اما بايد بدانيد که بهترين ديکشنري براي زبان‌آموزها، ديکشنري تک‌زبانه يا انگليسي به انگليسي است. البته منظور ما اين نيست که نبايد از ديکشنري انگليسي به فارسي استفاده کنيد، بلکه منظور اين است که تأکيد اصلي شما بايد روي ديکشنري انگليسي به انگليسي باشد. در بخش بعدي در مورد نحوه‌ي استفاده از ديکشنري بيشتر توضيح خواهيم داد، اما در اينجا به بيان ويژگي‌هاي يک ديکشنري انگليسي به انگليسي مي‌پردازيم.

در يک ديکشنري انگليسي به انگليسي کلمات ترجمه نشده‌اند، بلکه به زبان انگليسي توضيح داده شده‌اند، بنابراين استفاده‌ي منظم از اين نوع ديکشنري‌ها باعث مي‌شود بطور خودکار گرامر و لغات را بخاطر بسپاريد. آنها فايده‌ي ديگري هم براي شما دارند و آن اينست که هنگاميکه يک لغت را در ديکشنري جستجو مي‌کنيد ممکن است با کلمات تازه‌تري هم مواجه شويد و بدين ترتيب در يک زمان چند لغت را فرا مي‌گيريد.

بطور کلي يک ديکشنري خوب بايد اطلاعات زير را به شما برساند:

 • توضيح معني هر لغت به انگليسي

 • تلفظ صحيح لغت از طريق علائم فونتيک (ترجيحاً با روش IPA)

 • نوع کلمه (صفت، فعل، قيد، اسم و...)

 • ويژگي‌هاي دستوري يا گرامري كلمه (مثلاً قسمتهاي دوم و سوم فعل، قابل شمارش يا غيرقابل شمارش بودن يک اسم و...)

 • ترتيب قرارگيري لغات (مثلاً do homework و نه make homework)

 • جملات نمونه براي هر لغت

 • کلمات هم معني و متضاد (بعضي از لغات)

 ويژگي‌هاي يک ديکشنري خوب

 

 يك ديكشنري خوب علاوه بر اطلاعاتي كه بايد به شما برساند، بايد از ويژگيهاي زير هم برخوردار باشد:

 • توضيح معني هر لغت بايد نحوه‌ي به کار بردن هر لغت را براي شما بيان کند. بطور کلي تعاريف طولاني تر بهتر هستند، چونکه اطلاعات بيشتري را به شما انتقال مي‌دهند.

 • بايد هر دو تلفظ آمريکايي و بريتانيايي را داشته باشد.

 • متداول‌ترين اصطلاحات و افعال چند قسمتي آورده شده باشد.

 • خوب است که از تصاوير نيز استفاده شده باشد. گاهي يک تصوير را مي‌توانيد بهتر از يک تعريف درک کنيد.

 

خروج

مشخصات یک دیکشنری خوب ...  

مشاهده مقاله

تاریخ ثبت : 1395/10/24
دسته بندی : یادگیری زبان انگلیسی
متن مقاله : چطور با خواندن، انگليسي خود را تقويت کنيم؟ | تاریخ ثبت : 1395/10/24

چطور با خواندن، انگليسي خود را تقويت کنيم؟

سريع خواني

معمولاً افراد هنگام مطالعه‌ي يک متن (مثلاً يک روزنامه) سعي مي‌کنند با حداقل تلاش و حداکثر سرعت به مضمون اصلي مطلب پي ببرند. شايد بتوان اين استراتژي را «سريع خواني» ناميد. در اين استراتژي مغز تلاش مي‌کند تا جاي ممکن کلمات کمتري را بخواند و تنها کسري از ثانيه روي هر کلمه توقف مي‌کند. ممکن است زبان‌آموزان نيز اين استراتژي را براي خواندن متون انگليسي بکار بگيرند. 


حال بايد ديد اين استراتژي (سريع خواني) چه ويژگيهايي دارد:

 • کلمات گرامري از قبيل حروف اضافه و حروف تعريف ديده نمي‌شوند. چشم تنها روي کلماتي از قبيل اسمها، فعلها، صفات و قيدهاي اصلي توقف مي‌کند.

 • وجوه کلمه ديده نمي‌شود (مانند قسمت دوم يا سوم بودن يک فعل).

 • به املاي دقيق کلمه دقت نمي‌شود. دانسته شده است که مغز  کل کلمه را از روي شکل آن تشخيص مي‌دهد و آن را بصورت حرف به حرف تجزيه و تحليل نمي‌کند.

 • به کلمات مشکلي که براي درک معني کلمه ضروري نيستند توجه نمي‌شود (براي صرفه جويي در وقت به ديکشنري مراجعه نمي‌شود).

 

البته «سريع خواني» روش بسيار خوبي براي صرفه‌جويي در وقت است. اما مشکل اينجاست که شما براي درک يک مطلب به کلمات گرامري خيلي نياز نداريد، اما برايساختن يک متن يا مطلب (هنگام نوشتن يا صحبت کردن) به آنها نياز داريد. بنابراين اگر به چيزهايي مانند حروف تعريف و حروف اضافه دقت نکنيد، نخواهيد توانست آنها را به درستي در جملات خودتان بکار گيريد.

به همين دليل بعضي از زبان‌آموزان يک کتاب 300 صفحه‌اي را تمام مي‌کنند و همچنان با گرامر نسبتاً پايه‌اي هم مشکل داشته باشند. و باز به همين دليل است که حروف اضافه و حروف تعريف جزو سخت‌ترين قسمتهاي آموزش زبان انگليسي محسوب مي‌شوند. توصيه‌اي که در اينجا به زبان‌آموزان مي‌شود اين است که اگر مي‌خواهيد مهارتهاي خروجي (=نوشتن و مکالمه) خود را افزايش دهيد، بايد به خودتان ياد بدهيد که به کلمات گرامري توجه کنيد.

 

چگونه بخوانيم؟

در اينجا چند نکته‌ي جالب و مهم براي مطالعه‌ي متن‌هاي انگليسي به زبان‌آموزان توصيه مي‌شود:

1- هنگام برخورد با يک چيز جالب توجه (و نه واضح) توقف کنيد: مثلاً يک کلمه‌ي جديد، نحوه‌ي کاربرد يک کلمه، يک ساختار گرامري، يک حرف اضافه، يک حرف تعريف، ترتيب لغات و .... کمي وقت بگذاريد و فکر کنيد که چرا مثلاً در يک جمله‌ي خاص از حرف اضافه‌ at به جاي on استفاده شده است و يا چرا از زمان حال کامل استفاده شده است در حاليکه شما انتظار گذشته‌ي ساده را داشتيد.

2- اگر در جمله‌اي عبارت مفيدي وجود دارد، از خودتان بپرسيد: آيا خودم مي‌توانم يک عبارت مشابه بسازم؟ آيا مي‌توانيد مثلاً حروف اضافه، حروف تعريف و زمانهاي صحيح را بکار ببريد؟ اگر مطمئن نيستيد، سعي کنيد يک عبارت مشابه را با صداي بلند و يا در ذهنتان بگوييد. هدف اين است که آن عبارت را در ذهنتان نگه داريد.

3- هر جا لازم است (و يا اگر صرفاً دوست داريد)، از ديکشنري استفاده کنيد تا به تعاريف کلمات و نيز به جملات نمونه‌ي بيشتري دست پيدا کنيد

4- جملات و عبارتهاي مفيد و کاربردي را در دفتر يادداشت خود (و يا در نرم‌افزارهايي مانندSupermemo) وارد کنيد. بدين ترتيب اطمينان خواهيد يافت که در آينده باز هم آنها را مرور خواهيد کرد.

اگر دوست نداريد هنگام خواندن توقف کنيد (تا مثلاً يک کلمه را در ديکشنري جستجو کنيد)، مي‌توانيد زير جملات جالب و مفيد خط بکشيد تا بعداً به آنها رسيدگي کنيد.

نکته‌ي مهم ديگري که بايد به آنها توجه کنيد اين است که شما مجبور نيستيد که هميشه از استراتژي بالا استفاده کنيد. خواندن به اين روش نسبتاً خسته کننده است، بنابراين اگر بعد از يک مطالعه‌ي طولاني خسته هستيد، اين روش را به کار نبريد. همچنين براي هر جمله به يک اندازه وقت صرف نکنيد. در بسياري از جملات، عبارتها و ساختارهايي که براي جمله‌سازي شما مفيد باشند وجود ندارد.

خروج

چطور با خواندن، انگليسي خود را تقويت کني ...  

مشاهده مقاله

تاریخ ثبت : 1395/10/24
دسته بندی : یادگیری زبان انگلیسی
متن مقاله : چگونه از ترجمه برای یادگیری یک زبان استفاده کنیم | تاریخ ثبت : 1395/12/13

چگونه از ترجمه برای یادگیری یک زبان استفاده کنیم

 

Image result for language translation

 

آموزشگاه صفاهان مطمئن است که بسیاری ازشما می توانید ترجمه کنید اما مکالمه زبان انگلیسی شما خوب نیست. سوال اینجاست که چگونه  از ترجمه برای یادگیری یک زبان استفاده کنیم ؟ برای پاسخ می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

برای اینکه بهتر بدانید چگونه از ترجمه برای یادگیری یک زبان استفاده کنیم با این متن همراه شوید.

ترجمه چگونه می‌تواند از رازهای یک زبان رونمایی کند

ترجمه یک بخش لازم و کارآمد یادگیری زبان است چراکه همچنین می‌تواند جزئیات مهم درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد دو زبان مقایسه شده را آشکار کند.

برای مثال هر زبان انسانی قابلیت اظهار ایده‌ی زیر را دارا است:

چون امروز هوا خیلی داغ است با ماریا به ساحل می‌روم.

علیرغم این حقیقت که این عبارت می‌تواند در هر زبان انسانی مطرح شود، ترکیب و واژگان استفاده شده ممکن است به مقدار زیادی از یک زبان تا زبان دیگر متفاوت باشند. متغیرهای وابسته به فاصله‌ی میان دو زبان تنها می‌توانند در حین ترجمه آشکار شوند.

شیوه‌ی درست ترجمه کردن

همانطور که پیش از این اشاره کردم، ترجمه ابزاری است که می‌تواند چگونگی انتقال یک پیام واحد را توسط دو زبان به طرق کاملاً متفاوت نشان دهد.

هر فکری در طول زبان باید دستکاری شده و توسط قوانین معنایی، گرامری، واژگانی و ریخت‌شناسی آن زبان پیش از اینکه بعنوان یک جمله‌ی درست و گرامری متولد شود، آرایشی دوباره یابد.

برای آنکه واقعاً خود را با این قوانین در هر دو زبان بومی و مقصد خود آشنا کنید، ضروری است که خود را درگیر تکنیکی به نام ترجمه‌ی «دوسویه» کنید.

یعنی:

۱- ترجمه‌ی زبان دوم (زبان مقصد) به زبان بومی خودتان. این کار با هدف کمک به شما برای درک محتوای متن انجام می‌شود.

۲- ترجمه‌ی دوباره‌ی «متن جدید» یا زبان اول به زبان دوم. این به شما کمک می‌کند تا ایرادهای خود را تصحیح نمایید، شکاف‌های میان درک مطلب خود را ببینید و به زبان مقصد فکر کنید.

تمرین مکرر ترجمه و بازترجمه‌ی یک متن واحد در میان دو زبان به شما کمک می‌کند که یاد بگیرید در قالب پیغام نهایی که در تلاش برای انتقال آن هستید فکر کنید، بدون گیر کردن بر روی کلمات انفرادی یا ساختارهایی که نیاز به گفتنشان دارید.

البته همینطوری به دنبال کامل کردن هر ترجمه‌ی دو سویه که می‌یابید نروید. شما می‌خواهید که زمان ترجمه‌ی خود را به متن‌هایی اختصاص دهید که:

کوتاه هستند (بین ۱۰۰- ۵۰۰ کلمه)

برایتان جالب هستند

در سطح مهارت شما و یا کمی بالاتر از آن هستند.

آموزشگاه صفاهان

 

خروج

چگونه از ترجمه برای یادگیری یک زبان استف ...  

مشاهده مقاله

تاریخ ثبت : 1395/12/13
دسته بندی : یادگیری زبان انگلیسی
متن مقاله : انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی | تاریخ ثبت : 1396/06/03

نوشته شده در تاریخ سه‌شنبه 10 شهریور 1394

انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی

پنج روش شگفت‌انگیز برای پر انگیزه ماندن در یادگیری زبان انگلیسی

نگامی‌که زبان انگلیسی را آموزش می‌بینید، سخت‌ترین بخش آن گرامر زبان، کمبود دایره‌ی واژگان، و یا اینکه هنوز به آن اندازه دلخواه زبان را نمی‌فهمید نیست. بلکه یافتن انگیزه برای ادامه دادن به یادگیری زبان است. در این نوشتار به این می‌پردازم که افراد موفق چگونه خود را برای یادگیری زبان انگلیسی پر انگیزه نگه می‌دارند.

مطالب فراوانی درباره‌ی ایجاد انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی نوشته می‌شود که نکته‌های خوبی را نیز دربر دارد. از روی نمونه آقایی به نام “کوین مورهوس” در تارنگارش به نام قهرمان زبان در رابطه با بالا نگه‌داشتن انگیزه در یادگیری زبان بسیار می‌نویسد. در اینجا می‌خواهم به پنج عدد از مهم‌ترین نکته‌ها اشاره‌ای داشته باشم.

انگیزهبالا نگه داشتن انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی غیر ممکن را به ممکن تبدیل می‌کند

فهرستی که بنده آماده کرده‌ام در ادامه می‌آید:

کارهایی را انجام بده که دوست داری

این نکته را کم‌وبیش همه می‌دانند ولی بازگویی آن هیچ‌گاه خالی از لطف نیست. برای اینکه انگیزه‌ی بالایی در یادگیری زبان انگلیسی داشته باشید همیشه کارهایی را انجام دهید که دوست دارید. اگر از کارهایی که انجام می‌دهید خوشتان نیاید، به‌ویژه زمانی که زبان انگلیسی را به روش آزادانه می‌خوانید، چیزی نزدیک به محال است که باانگیزه بمانید. بنابراین برای یادگیری زبان انگلیسی تا آنجایی که می‌توانید کارهایی انجام دهید که از انجام دادنشان لذت می‌برید. یادگیری زبان انگلیسی نباید تبدیل به کاری سخت و طاقت‌فرسا شود که انگیزه‌ی شما را نابود کند.

سلیقه افراد با یکدیگر در این زمینه متفاوت است. گروهی از سیاست خوششان می‌آید و شاید با گوش دادن به سرویس‌های خبری انگیزه‌ی بالایی پیدا کنند. گروه ای عاشق دیدن سریال‌های آمریکایی هستند. این روش‌ها باوجوداینکه انگیزه را بالا نگه می‌دارد از این نکته رنج می‌برد که رویکرد گردانندگان سرویس خبری و سازندگان سریال، آموزش زبان انگلیسی نیست، بنابراین کارایی این روش‌ها تااندازه‌ای کم می‌شود. بنده در نوشتار پیشین این پیشنهاد را دادم که مطالب آموزشی زبان انگلیسی را طوری انتخاب نمایید که سازگار با نیازهایتان باشد. از روی نمونه اگر دوست دارید که مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنید بسته‌ای آموزشی را انتخاب کنید که با رویکرد آموزش زبان انگلیسی، مهارت‌های ارتباطی شما را نیز تقویت کند. یا اگر به تجارت علاقه دارید بسته‌ای را انتخاب نمایید که زبان انگلیسی را از دیدگاهی تجاری به شما بیاموزد.

کارهای مورد علاقهبرای اینکه از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرید، روشی را بکار ببرید که دوست دارید.

مثبت بمان

یادگیری زبان انگلیسی پستی‌وبلندی‌های فراوانی دارد. بنابراین خیلی آسان زبان‌آموز درگیر تفکرات منفی می‌شود. به‌ویژه اگر در گذشته تجربه‌ی خوبی در این زمینه نداشته باشد گیر افتادن در دام تفکرات منفی بسیار ساده می‌شود. برخی فکر می‌کنند که در یادگیری زبان انگلیسی ناتوان‌اند. برخی دیگر ممکن است فکر کنند که زمان مناسب را برای یادگیری زبان انگلیسی از دست داده‌اند. هیچ چیزی به‌اندازه‌ی نبود خودباوری نمی‌تواند انگیزه را از میان ببرد. برای چیره شدن بر منفی نگری بایستی باورهایتان را عوض کنید. بیشتر نگرانی شما این است که چرا پیشرفت تندی در زبان انگلیسی ندارید. این موضوع کاملاً طبیعی است زیرا یادگیری زبان انگلیسی فرایندی دورودراز و زمان‌بر است. اگر روش درستی انتخاب کرده‌اید بی‌گمان در مسیر طبیعی آموزش زبان قرار دارید و سرانجام موفق می‌شوید. فراموش نکنید که یادگیری زبان انگلیسی مانند مسابقه نیست. بنابراین آهستگی و پیوستگی آموزش است که شما را به هدف می‌رساند.

انرژی مثبتباور منفی انگیزه‌ی شما را برای یادگیری زبان انگلیسی از بین می‌برد. بنابراین مثبت بمانید.

داد بزن!

شاید باورتان نشود ولی بلند سخن گفتن انرژی شگرفی به شما می‌دهد. به‌ویژه اگر آدم کمرویی هستید این نکته انگیزه‌ی شما را بالا نگه می‌دارد. بنده برای اینکه مشکل خود را در بخش تکلم آزمون تافل حل کنم برای زمانی برابر دو ماه پیش از آزمون تافل با خود بلند صحبت می‌کردم. برای بنده اشکالی نداشت که دیگران در رابطه با من چه فکر می‌کنند زیرا گاهی وقت‌ها برای رسیدن به هدفی بزرگتر بایستی از خود گذشت. بهترین جا برای رها کردن صدا در دل طبیعت است. اگر مانند بنده اهل کوهنوردی، جنگل نوردی و طبیعت‌گردی هستید این روش بسیار به شما کمک می‌کند که خودباوری خود را در گفتگو به زبان انگلیسی بالا ببرید. اگر در خانه‌ی خود هستید می‌توانید تااندازه‌ای که دردسری برای همسایگان ایجاد نشود با خود بلند صحبت کنید. اگر آدم بی‌باکی هستید و بیرون از خانه در حال قدم زدن هستید می‌توانید از روش این آقا استفاده کنید؛ یعنی وانمود کنید که با گوشی همراهتان با زبان انگلیسی با شخصی دیگر گفتگو می‌کنید. مطمئن باشید که کسی نمی‌فهمد و فکر نمی‌کند که شما آدم عجیبی هستید. بسته‌های انگلیسی قدرت و انگلیسی مهارت در اپلیکیشن زبانشناس دربرگیرنده‌ی داستان‌های کوتاه و جذابی است که پر از سؤال و جواب است. جواب‌ها بسیار ساده هستند و نیازی به فکر کردن ندارند. چند ماهی به این روش قدرتمند تا آنجایی که می‌توانید بلند صحبت کنید تا نتیجه‌ی شگرفی را در زبان انگلیسی خودمشاهده نمایید.

غروروقتی با زبان انگلیسی بلند صحبت می‌کنید احساس غرور به شما دست می‌دهد.

آهستگی و پیوستگی

هیچ برنامه‌ای قدرتمندتر از این نیست که به‌صورت پیوسته زبان انگلیسی را تمرین کنید. هنگامی‌که به‌صورت پیوسته می‌خوانید، همیشه حس پیشرفت را دارید. کافی است چند روز درنگی در کارتان رخ دهد. انگیزه‌ی شما به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. بنابراین از شما می‌خواهم که خود را به برنامه‌ای روزانه ملزم کنید که قابل کنترل باشد. یعنی تا آنجا که در شلوغ‌ترین روزهایتان نیز بتوانید به آن برنامه عمل کنید. بنده چیزی میان سی دقیقه تا یک ساعت را پیشنهاد می‌کند. هرچقدر هم سرتان شلوغ باشد می‌توانید سی دقیقه برای زبان انگلیسی کنار بگذارید. زیرا نیاز نیست که در آن وقت تنها به زبان انگلیسی بپردازیم. برای نمونه اگر از خانه تا محل کارتان نیم ساعت طول می‌کشد در میان راه به زبان انگلیسی گوش دهید. هرگز نگران این نباشید که زمان اختصاص داده‌شده کم باشد. فلسفه‌ی بهبود همیشگی کایزن بر پایهٔ پایداری پیشرفت‌های ناچیز است. فراموش نکنید که قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.

آهسته و پیوستهیادگیری زبان انگلیسی مسابقه‌ی سرعت نیست. آهستگی و پیوستگی قطعا شما را به هدف می‌رساند.

از رؤیاهایت بگو

در نهایت اگر همه‌ی انگیزه‌ی خود را از دست داده‌اید ایرادی ندارد که مدتی از یادگیری زبان انگلیسی کنار بگیرید. این را بدانید که تنها کسی که می‌تواند انگیزه‌ی شما را برگرداند خودتانید. اهداف خود را همیشه به یاد بیاورید که برای چه چیزی یادگیری زبان انگلیسی را شروع کرده‌اید. این موضوع انگیزه‌ی شما را برمی‌گرداند. آرزوهایتان را تنها با خودتان مرور نکنید. بلکه دیگران را نیز از آن آگاه سازید. اگر از آرزوهایتان به دیگران نگویید خیلی ساده می‌توان خود را گول زد که هرگز همچون آرزویی وجود نداشته است و بدون اینکه کسی بفهمد بی‌خیال آن شوید.

رؤیادیگران را از آرزوهایی که داری آگاه کن.

امیدوارم که بتوانید از برخی از پیشنهادهای بنده استفاده کنید. اگر شما نیز پیشنهادی دارید که فکر می‌کنید با انجام دادن آن زبان آموزان می‌توانند پرانگیزه بمانند در بخش نظرات آن را با دیگران تقسیم کنید.

منبع : برگرفته از مقالات سایت زبان شناس

خروج

انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی ...  

مشاهده مقاله

تاریخ ثبت : 1396/06/03
دسته بندی : یادگیری زبان انگلیسی
متن مقاله : ایجاد انگیزه در دانش آموزان با چند راهکار موفق | تاریخ ثبت : 1396/06/04

تا حالا هیچ‌کس نگفته است که تدریس به دانش‌آموزان کار آسانی است. ایجاد انگیزه در دانش آموزان نیز به مراتب سخت‌تر است. فرقی نمی‌کند شما معلم یک مدرسه‌ی ابتدایی باشید یا هنرستان، ترغیب دانش‌آموزان به یادگیری کار دشواری است. روش‌های زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند بتوانید محیطی شاد و هیجان‌انگیز را برای شاگردان خود فراهم کنید. اگر معلم هستید و یا با دانش‌آموزان و فضای آموزشی سروکار دارید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنم.


 

ایجاد انگیزه در دانش آموزان چه تاثیری روی یادگیری و رفتار آنها دارد؟

۱. انگیزه تاثیر مستقیمی روی تلاش برای رسیدن به اهداف مشخص دارد. در واقع انگیزه اهداف مشخصی را ترسیم می‌کند که افراد برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند. بنابراین انگیزه روی انتخاب‌هایی که دانش آموزان می‌کنند تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثلا، انگیزه است که تعیین می‌کند دانش‌ آموز در کلاس هنر ثبت‌نام کند یا فیزیک، بعد از مدرسه مستقیم به خانه برگردد تا تکالیف فردایش را انجام دهد یا در برنامه‌های فوق‌برنامه‌ی مدرسه شرکت می‌کند.

۲. انگیزه باعث می‌شود تلاش و انرژی دانش آموز افزایش یابد. انگیزه است که تعیین می‌کند دانش آموز حتی سخت‌ترین تکالیف مدرسه‌اش را با علاقه و اشتیاق انجام می‌دهد یا مدام از زیر کارها شانه خالی کند.

۳. انگیزه است که شروع یک کار و ادامه دادن آن را ممکن می کند. انگیزه وقتی را که دانش آموزی روی کاری می‌گذارد افزایش می‌دهد و نقشی تعیین کننده در یادگیری و رسیدن به هدف دارد.

۴. انگیزه فرآیندهای شناختی را بهبود می‌دهد. شاید عجیب به نظر برسد، اما انگیزه واقعا روی نوع اطلاعات و نحوه‌ی پردازش آنها اثر می‌گذارد، چرا که دانش‌ آموزانِ با انگیزه با احتمال بیشتری به درس توجه نشان‌ می‌دهند و سعی می‌کنند درس را بفهمند. در عوض دانش آموزان بی انگیزه فقط به شکلی مصنوعی سعی می‌کنند فرآیند یادگیری را پشت سر بگذارنند.

۵. انگیزه است که تعیین می‌کند کدام نتایج مشوق و کدام‌ها تنبیه‌کننده هستند. مثلا دانش‌ آموزانی که انگیزه‌ی زیادی برای شاگرد اول شدن یا گرفتن نمره‌های خوب دارند، با گرفتن نمره‌ی ۲۰ تشویق می‌شوند و اگر نمره‌ایی پایین بگیرند احساس بدی خواهند داشت و برای گرفتن نمره‌ی بالا بیشتر تلاش خواهند کرد.

۶. در نهایت،‌ انگیزه باعث می‌شود عملکرد دانش آموزان بهبود یابد. تمام دلایلی که تاکنون به آنها اشاره کردیم، یعنی تلاش، پشتکار، فرآیندهای شناختی، همه و همه به بهبود عملکرد منجر می‌شوند.

اما چطور در دانش آموزان انگیزه ایجاد کنیم؟

بخش اول:‌ آماده کردن فضای درس خواندن

۱. ایجاد یک فضای مثبت و امیدوار‌کننده

ایجاد انگیزه در دانش آموزان کار دشواری است. دانش‌آموزان در طول دوران تحصیل خود با معلم‌های زیادی سروکار دارند. موضوعی که برای یک دانش‌آموز ممکن است جالب باشد، شاید برای دانش‌آموز دیگر جذابیت نداشته باشد. نبود انگیزه مانع بزرگی در برابر پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان است و تمام تلاش معلم و والدین برطرف کردن این موانع و فراهم کردن محیط مناسب برای یادگیری بیشتر است.

زمانی دانش‌آموز به حرف معلم خود گوش می‌دهد که توانسته باشد، ارتباط خوبی با او برقرار کند و به او ثابت ‌شود که آنچه قرار است در کلاس درس یاد بگیرد برایش مفید است. وقتی دانش‌آموز مطمئن شود که معلم بهترین فرد برای کمک کردن به او است، با اشتیاق بیشتری در کلاس حاضر ‌می‌شود و به درس گوش می‌دهد.

۲. احساس خوبی در دانش‌آموزان ایجاد کنید

‌اگر به دنبال ایجاد انگیزه در شاگردان خود هستید، باید به آنها ثابت کنید حرف‌های خوبی برای شنیدن دارید. ممکن است روز اول دانش‌آموزان با شما ارتباط خوبی برقرار نکنند، اما باید همه‌ی تلاش خود را برای جلب اعتماد دانش‌آموزان بکنید. معلم باید استعداد شاگردان خود را به خوبی شناسایی کند. در ادامه روش‌هایی معرفی می‌شود که می‌تواند تاثیر مثبتی بر دانش‌آموزان داشته باشد.

 • سخنران باشید. همیشه ایده و طرحی در ذهن خود داشته باشید و سعی کنید آن را در زمان مناسبی ارائه کنید. زیاد صحبت نکنید. خودرأی و مستبد نباشید. اطلاعات مفیدی برای ارائه در کلاس داشته باشید، با هوش باشید و بدون ترس، آنچه را که در ذهن‌تان می‌گذرد،‌ بیان کنید. یک معلم خودرأی و مستبد نمی‌تواند عملکرد موفقی هم داشته باشد.
 • با اشتیاق درس دهید. حالت چشم و حتی گاهی لبخند کنایه‌آمیز معلم به یک دانش‌آموز ممکن است همه‌ی اشتیاق و انگیزه‌ی او را از بین ببرد. حتی اگر موضوعی را دوست ندارید طوری رفتار نکنید که دانش‌آموزان متوجه شوند. وقتی شما نسبت به موضوعی علاقه نشان می‌دهید، حرف شما برای شاگردان باورپذیرتر می‌شود.
 • پرانرژی باشید. شور و اشتیاق امری مسری است. اگر سرکلاس پرانرژی باشید، بعید است دانش‌آموزی سر کلاس چرت بزند. پس همیشه با انرژی سر کلاس حاضر شوید.
 • ظاهر آراسته داشته باشید. برای اینکه بتوانید تأثیر خوبی بر روی دانش‌آموزان داشته باشید، لازم است قبل از رفتن به کلاس درس از خوب بودن ظاهر خود مطمئن شوید. با توجه به اهمیتی که پوشش و لباس معلم بر روی دانش‌آموزان دارد، پیشنهاد می‌شود معلم در انتخاب لباس وسواس بیشتری داشته باشد.

۳. سنگ تمام بگذارید

برای رسیدن به هدف خود بیشتر تلاش کنید، حتی بیشتر از تلاشی که ممکن است هر معلم دیگری انجام دهد. اگر دانش‌آموزی تکلیف خود را به موقع انجام نمی‌دهد، بعد از کلاس با او صحبت کنید و در انجام تکلیف کمکش کنید، شاید لازم باشد روش مناسب انجام پژوهش را دوباره برایش توضیح دهید. اگر احساس می‌کنید هنوز هم متوجه موضوع نشده است نشان دادن تکالیف انجام شده‌ی دانش‌آموزان دیگر ممکن است بتواند به او کمک کند. اگر تنبلی می‌کند، با صحبت شما دیگر بهانه‌ای برای ادامه‌ی این روند نخواهد داشت و اگر نمی‌دانست چطور باید تکالیفش را انجام دهد،‌ با مشاهده‌ی تکالیف دیگر دانش‌آموزان و کمک شما، مشکلش برطرف خواهد شد.

 • با دقت به همه‌ی سؤالات دانش‌آموزان پاسخ دهید و مطمئن شوید که کاملا متوجه درس شده‌اند. یاداوری کنید که فقط یکبار با دقت پاسخ آنها را می‌دهید. قبل از پایان کلاس حتما مطمئن شوید شاگردان درس را کامل یاد گرفته‌اند.
 • البته بین سنگ تمام گذاشتن برای دانش‌آموزان و اجازه‌ی سوء استفاده دادن به آنها از زمین تا آسمان فرق است. باید در وقت نیاز به آنها کمک کرد ولی هر جا متوجه شدید که از اعتماد و تلاش شما سوء استفاده می‌شود و یا خط قرمزهای شما را زیر پا گذاشته‌اند، همان‌جا کار را متوقف کنید و تذکر دهید.

۴. اطلاعات بیشتری در مورد موضوع درس در اختیار دانش‌آموزان قرار دهید

اگر دوست دارید دانش‌آموزان نسبت به موضوع در حال تدریس علاقه‌ی بیشتری از خود نشان دهند، سعی کنید، موضوعات درسی را بیشتر بسط دهید. همیشه اطلاعات خود را مطابق با علم روز، به‌روزرسانی کنید و آخرین اخبار پیرامون موضوعات درسی را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهید. برای مثال، اگر معلم علوم هستید هم می‌توانید یک مقاله‌ی علمی را سر کلاس برای شاگردان خود بخوانید یا خلاصه‌ای از یک مقاله و تصاویر مربوط به آن را به دانش‌آموزان نشان دهید و سپس سؤالاتی در مورد مقاله، تصاویر و برخی جملات آن از دانش‌آموزان بپرسید و ببینید چقدر از مطلب را فهمیده‌اند. به دانش‌آموزان علاقه‌مند بگویید اگر دوست دارند یک نسخه از این مقاله را برای مطالعه‌ی بیشتر از شما دریافت کنند.

توجه داشته باشید که علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان به درس و موضوعات درسی، ‌مهم‌ترین وظیفه‌ی یک معلم خوب است. هدف معلم فقط فراهم کردن مطالب آموزشی و ارائه‌ی آن‌ها به دانش آموزان نیست.

۵. تکالیفی به دانش‌آموزان دهید که به رشد آنها کمک کند

تکالیف و پروژه‌هایی که به دانش‌آموزان می‌دهید، باید علاوه‌بر اینکه باعث رشد خلاقیت دانش‌آموزان می‌شود جنبه‌ی سرگرمی نیز داشته باشد. برای مثال،‌ فعالیت فوق برنامه‌ای برای کلاس علوم یا هر کلاس دیگری طراحی کنید، مثل بازدید از موزه‌ی حیات وحش برای درس علوم کودکان. یا از دانش‌آموزان بخواهید یادداشتی در مورد موضوع درس بنویسند و برای تشویق آنها، یادداشت یا مقاله‌ی نوشته شده را چاپ کنید و در کتابخانه‌ی مدرسه یا محله در دسترس سایرین قرار دهید.

استفاده از این روش و یا به کارگیری روش‌های متفاوت دیگر کاملا به معلم بستگی دارد. ممکن است معلم این برنامه‌ها را در ساعت کلاس انجام دهد یا برای جلوگیری از تداخل موضوع پروژه با درس و کمبود وقت، زمان دیگری را به آن اختصاص دهد.

۶ شوخ طبع باشید

شاد و شوخ‌طبع بودن معلم در کلاس موجب توجه بیشتر دانش‌آموزان به درس می‌شود. همیشه فضایی شادی در کلاس ایجاد کنید، با این کار دانش‌آموزان ارتباط بهتری با معلم و مدرسه برقرار می‌کنند. اگر رفتار معلم در کلاس درس خشک و جدی باشد، دانش‌آموزان نمی‌توانند ارتباط خوبی با معلم برقرار کنند. هرچه فضای کلاس شادتر باشد، انگیزه‌ی دانش‌آموزان برای یادگیری نیز بیشتر می‌شود. البته ایجاد تعادل در حفظ یک فضای شاد که از کنترل نیز خارج نشود، از مهارت‌های یک معلم خوب است.

۷. شایستگی خود را ثابت کنید

معلم باید بتواند دانش‌آموزان را متقاعد کند به صحبت‌هایش گوش دهند. اگر دوست دارید دانش‌آموزان در زمینه‌ی درسی انگیزه‌ی بیشتری برای مطالعه داشته باشند، باید استعدادها و توانایی‌های خود را به نمایش بگذارید. فقط یک معلم نباشید. در کاری که قرار است انجام دهید، بهترین باشید. با غرور و تکبر صحبت نکنید. معلم می‌تواند الگوی خوبی برای شاگردان خود باشد، پس موفقیت‌ها و تجربه‌های خوب خود را در زمینه‌هایی که احساس می‌کنید می‌تواند برای دانش‌آموزان جالب و مفید باشد، تعریف کنید. دانش‌آموزان را مجبور به حرف زدن نکنید. ایجاد یک رابطه‌ی دوسویه و پرسش و پاسخ بهترین روش برای داشتن یک ارتباط خوب است.

اگر دانش‌آموزان احساس کنند شما وظیفه‌ی خود را نمی‌دانید، از این فرصت برای تنبلی کردن در انجام تکالیف استفاده می‌کنند و یا اگر تصور کنند شما توجهی به درس ندارید از خواندن دقیق مطالب آموزشی سرباز می‌زنند.

۸. به حالات روحی دانش‌آموزان بیشتر توجه کنید

اگر دانش‌آموزی دچار افسردگی شده است و یا حس می‌کنید حال خوبی ندارد،‌ بعد از کلاس با او صحبت کنید. در هنگام سؤال کردن به چشمهایش خیره نشوید. اگر تمایل نداشت در مورد مشکلش صحبت کند، اصرار نکنید، مگر اینکه مطمئن شوید مشکل بسیار جدی است. فقط بگویید که احساس کرده‌اید، کمی گرفته است. بحث را ادامه ندهید و سراغ کار خود بروید. همین قدر که دانش‌آموز احساس کند مورد توجه شما قرار گرفته است، کافی است.

 • توجه معلم به دانش‌آموز حس خوبی را در او ایجاد می‌کند و باعث می‌شود با تلاش و انگیزه‌ی بیشتری سر کلاس حاضر شود. اما اگر احساس کند معلم اصلا متوجه تغییر حالت روحی او نمی‌شود، دچار سرخوردگی می‌شود و انگیزه‌اش را برای درس خواندن و حضور در کلاس از دست می‌دهد.
 • گاهی معلم می‌تواند با توجه به شرایط، قوانین و اصول کاری خود را تغییر دهد. این کار موجب افزایش اعتماد دانش‌آموزان به معلم می‌شود. وظیفه‌ی معلم پیدا کردن مشکل و تلاش برای رفع آن است (حتی اگر فکر می‌کنید دانش‌آموز هیچ مشکلی ندارد و فقط تنبلی می‌کند). به دانش‌آموزی که تکالیفش را انجام نداده است، فرصت بیشتری بدهید و کمی موضوع تحقیق را ساده‌تر و یا میزان تکالیف را کمتر کنید. گاهی کمی انعطاف لازم است، اما باید این موضوع را برای دانش‌آموزان توضیح دهید که قرار نیست همیشه این اتفاق بیفتد.

۹. از دانش‌آموزان بخواهید نظرات خود را بیان کنند

اگر دانش‌آموزان احساس کنند که در کلاس درس فقط شما صحبت می‌کنید و نظر آنها برای شما اهمیت ندارد، انگیزه‌ای 

 

برای حضور در کلاس و گوش دادن به درس نخواهند داشت. اما اگر نظر آنها را در مورد یک موضوع خاص سیاسی، یک متن ادبی یا میزان اعتبار یک آزمایش علمی بپرسید، علاقه‌ی بیشتری به موضوع درس نشان می‌دهند و ایده‌ها و نظرات خود را در کلاس مطرح می‌کنند. اگر احساس کنند معلم به حرف‌های‌شان گوش می‌دهد،‌ از لاک خود بیرون می‌آیند و در بحث‌های کلاسی شرکت می‌کنند.

 • توجه داشته باشید که بین تشویق کردن دانش‌آموزان به شروع یک بحث سالم و بیان نظرات بی‌اساس که هیچ کمکی به پیشرفت موضوع درس نمی‌کند، ‌فرق زیادی است. بحث را مدیریت کنید و از دانش‌آموزان خواهش کنید هیچ حرفی را بدون سند و مدرک نزنند.
 • البته، اگر شما معلم ریاضی و یا زبان هستید و فرصت کمتری برای ایجاد چنین مباحثی در کلاس دارید،‌ سعی کنید اطلاعات جذابی در مورد درس آماده کنید و در کلاس طرح کنید.

۱۰. دانش‌آموزان را به بحث کردن و ایجاد فضای شاد در کلاس تشویق کنید

اگر در تمام مدت کلاس فقط شما صحبت کنید، کلاس برای دانش‌آموزان کسل کننده می‌شود و باید انتظار چرت زدن دانش‌آموزان را هم داشته باشید. دنبال راهی باشید که دانش‌آموزان در تمام مدت حضور در کلاس، با اشتیاق به درس گوش کنند. از دانش‌آموزان هم بخواهید در کلاس مشارکت داشته باشند. سؤال بپرسید ولی همه‌ی دانش‌آموزان را مخاطب سؤال خود قرار ندهید، بهتر است یکی از دانش‌آموزان را صدا بزنید و سؤال خود را مستقیم از او بپرسید، وقتی سؤال از کل کلاس پرسیده می‌شود، فقط دانش‌آموزانی که جواب سؤال را بلد هستند در بحث شرکت می‌کنند.

استفاده از این شیوه باعث می‌شود دانش‌آموزان قبل از کلاس نیز درس را مطالعه کنند و با شوق و انگیزه‌ی بیشتری در کلاس حاضر شوند، چون احساس می‌کنند قرار است نظرات آنها هم در کلاس شنیده شود.

۱۱. قبل از تشویق کردن، با روحیات و ویژگی‌های شاگردان خود آشنا شوید

اگر برای اولین بار است که وارد یک کلاس می‌شوید و در اولین برخورد به دانش‌آموزان بگویید: «شما افراد خارق‌العاده ای هستند و قرار است در این کلاس یاد بگیرید که چگونه می‌توانید دنیای خود را عوض کنید»، مطمئنا دانش‌آموزان حرف شما را باور نمی‌کنند و ارزشی برای این حرف‌ها قائل نمی‌شوند. چیزی که در آن لحظه دانش‌آموزان فکر می‌کنند، این است که چگونه شما بدون هیچ شناختی در مورد آنها، آنقدر راحت نظر می‌دهید. چگونه انتظار دارید که دنیا را تغییر دهند وقتی هنوز برای آنها توضیح نداده‌اید که منظور شما از دنیا چیست؟ چگونه ممکن است از همه‌ی افراد یک جور انتظار داشت و البته حق با آنهاست.

 • بیشتر معلم‌ها تصور می‌کنند، همه‌ی دانش‌آموزان مثل هم هستند و خیلی راحت نظرات خود را بیان می‌کنند ولی یک معلم خوب و حرفه‌ای می‌داند که خصوصیات و ویژگی‌های دانش‌آموزان با هم متفاوت است.
 • حتی از گفتن عبارت «برخی از شما» هم خودداری کنید. (فراموش نکنید که برخی از این دانش‌آموزان وکیل می‌شوند و برخی دکتر و یا شغل های دیگر). صحبت‌های خود را مطابق با شرایط کلاس تغییر دهید.
 • کمی شوخ‌طبع باشید و طوری صحبت کنید که دانش‌آموزان باور کنند شما چیزهایی در مورد آنها می‌دانید و انتظاراتی نیز از آنها دارید. وقتی خودتان را به دانش‌آموزان ثابت کنید، آنها نیز تمام تلاش خود را می‌کنند تا خودشان را به شما اثبات کنند.

۱۲. به دانش‌آموزان نشان دهید چرا لازم است این درس‌ها را یادبگیرند.

آنها را با موضوعاتی روبه‌رو کنید که قبلا کمتر به آن توجه کرده‌اند. موضوعات مربوط به مردم، جامعه، کشور و جهان. هر چیزی که برای شما مهم است. هر چیزی که فکر می‌کنید توجه به آنها انگیزه‌ی دانش‌آموزان را بیشتر می‌کند. وقتی اعتماد آنها را به دست آوردید، به حرف شما گوش می‌کنند، سعی می‌کنند درس را یاد بگیرند حتی اگر علاقه‌ای به آن نداشته باشند باز هم تلاش خود را می‌کنند.

 • ممکن است موضوعی که انتخاب کرده‌اید برای دانش‌آموزان جالب نباشد و ندانند این درس چه فایده‌ای دارد. برای اینکه دانش‌آموزان اطلاعات بیشتری از درسی که قرار است یاد بگیرند به دست بیاورند و بدانند این دروس در آینده به چه دردی می‌خورد، می‌توانید یک کتاب یا روزنامه در مورد تأثیر مبحث آموزشی بر دنیای اطراف و زندگی آنها در کلاس معرفی کنید. وقتی دانش‌آموزان تأثیر مباحث آموزشی را در زندگی واقعی خود ببینند، علاقه‌ی بیشتری به درس نشان می‌دهند و با انگیزه‌ی بیشتری درس را دنبال می‌کنند.

 

بخش دوم: ایجاد چالش

۱. از دانش‌آموزان بخواهید درباره‌ی موضوع درس تحقیق کنند

وقتی از دانش‌آموزان می‌خواهید که روی یک موضوع به صورت گروهی یا انفرادی کار کنند،‌ دیدن انگیزه و شور و اشتیاق آنها قابل وصف نیست. یک موضوع انتخاب کنید و به دانش‌آموزان بگویید در مورد آن تحقیق و پژوهش کنند. این‌ کار موجب افزایش انگیزه و هیجان در دانش‌آموزان می‌شود و تلاش می‌کنند تا بهترین کار را تحویل دهند. تلاش برای آماده کردن پروژه و ارائه‌ی آن در کلاس، اشتیاق یادگیری را در دانش آموزان افزایش می‌دهد و شاید بتوان این روش را یکی از بهترین روش‌ها در ترغیب دانش‌آموزان به یادگیری معرفی کرد.

کار کردن گروهی دانش‌آموزان بر روی یک موضوع مشخص، موجب افزایش انگیزه‌ی یادگیری در بین دیگر شاگردان کلاس هم می‌شود. ایستادن معلم در سر کلاس و درس دادن بی‌وقفه بدون مشارکت دادن دانش‌آموزان در بحث، خستگی شاگردان را به دنبال دارد، ولی دادن فرصت به دانش‌آموزان برای ارائه‌ی تحقیق و پژوهش‌های خود سر کلاس باعث شادابی بیشتر فضای کلاس و درس می‌شود.

۲. دانش‌آموزان را به انجام کار گروهی تشویق کنید

کار گروهی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا یکدیگر را بهتر بشناسند و موضوعات را از زاویه‌ی دیگری ببینند. کار گروهی موجب می‌شود دانش‌آموزان انگیزه‌ی بیشتری برای رسیدن به موفقیت داشته باشند. وقتی دانش‌آموزان به صورت انفرادی کار می‌کنند انگیزه‌ی کمتری برای فعالیت دارند. کار گروهی روش خوبی است که پیشنهاد می‌شود در برنامه‌ی تحصیلی دانش‌آموزان گذاشته شود.

همچنین می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف بین گروه‌ها رقابت سالم ایجاد کنید. مثلا سؤال و یا موضوعی را بر روی تخته بنویسید و از یک گروه بخواهید پاسخ آن را پیدا کنند. با همین روش می‌توانید میزان مشارکت دانش‌آموزان را در یافتن پاسخ صحیح بالا ببرید. البته باید تلاش کنید این فضای رقابتی سالم از حالت تعادل خارج نشود.

۳. تکالیف بیشتری به دانش‌آموزان بدهید

دادن تکالیف و پروژه‌های بیشتر به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا سطح علمی خود را افزایش دهند. برای مثال، اگر معلم شیمی هستید و می‌دانید که برخی از دانش‌آموزان تمایل به کار تحقیقی بیشتری دارند، می‌توانید از آنها بخواهید گزارشی در مورد یک موضوع علمی جالب و بامزه تهیه کنند، مثلا بر روی کتاب جهان در پوست گردو تحقیق کنند. این کار علاوه بر اینکه می‌تواند موضوع جالبی برای دانش‌آموزان باشد، سطح علمی آنها را نیز افزایش می‌دهد و دید جدیدی نسبت به موضوعات این درس پیدا می‌کنند.

اگر معلم ادبیات هستید، می‌توانید از دانش‌آموزان بخواهید در یک جلسه‌ی شب شعر شرکت کنند و گزارشی از آن را در کلاس ارائه دهند. این روش تأثیر زیادی بر روی ایجاد انگیزه در دانش آموزان و ترغیب آنها به یادگیری دارد.

۴. گزینه‌های بیشتری را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهید

قرار دادن گزینه‌های بیشتر برای انجام دادن، انگیزه‌ی دانش‌آموزان را به یادگیری افزایش می‌دهد. انتخاب‌های بیشتر باعث می‌شود دانش‌آموزان احساس استقلال بیشتری داشته باشند. آنها را در انتخاب هم گروهی آزاد بگذارید و یا چند موضوع را برای تحقیق پیشنهاد کنید و اجازه دهید دانش‌آموزان بر اساس علائق شخصی و گروهی خود یکی را انتخاب کنند.

۵. تشویق کنید

اگر به دنبال راهی برای ترغیب دانش‌آموزان به یادگیری بیشتر هستید، بهتر است نسبت به انجام تکالیف و فعالیت‌های کلاسی آنها بازخورد مناسب و شایسته‌ای نشان دهید. اگر بدانند نقاط قوت آنها در کجاست، انگیزه‌ی بیشتری برای یادگیری و انجام تکالیف پیدا می‌کنند. گاهی نوشتن یک جمله در انتهای تکالیف درسی، نمره دادن و یا حتی یک کلام محبت‌آمیز می‌تواند انگیزه‌ی دانش‌آموز را برای یادگیری بیشتر کند. وقتی دانش‌آموزان احساس کنند شما از موفقیت آنها خوشحال می‌شوید و این موضوع برای شما اهمیت زیادی دارد، تلاش بیشتری برای یادگیری می‌کنند.

اگر فرصت دارید می‌توانید برای هر دانش‌آموز نموداری طراحی کنید که روند موفقیتش را نشان دهد. این توجه‌ی ویژه به رشد تحصیلی هر یک از دانش‌آموزان، به آنها نشان می‌دهد که شما چقدر به موفقیت آنها اهمیت می‌دهید.

۶. انتظاراتی را که از دانش‌آموزان دارید، صریح و شفاف بیان کنید

سرفصل‌ها، خطوط قرمز و اصول کاری خود را برای دانش‌آموزان شفاف بیان کنید. اگر آنها هیچ تصوری در مورد دیدگاه‌ها و اصول و قوانین شما نداشته باشند و ندانند شما چه توقعی از شاگردان کلاس خود دارید، دچار سردرگمی می‌شوند و انتظارات شما هم برآورده نمی‌شود. داشتن دستورالعمل‌ها و اصول کاری شفاف و دادن پاسخ صریح به همه‌ی سؤالات دانش‌آموزان در ترغیب آنها به یادگیری بیشتر در کلاس مؤثر خواهد بود.

قبل از انجام تکالیف، زمانی را برای پاسخ دادن به سؤالات دانش‌آموزان اختصاص دهید. ممکن است دانش‌آموزان وانمود کنند سؤالی ندارند ولی این شما هستید که باید با شیوه‌ای مناسب آنها را وادار به صحبت کردن کنید.

 

۷. هر جلسه را فقط به یک موضوع یا کار اختصاص ندهید

در هر جلسه می‌توانید مخلوطی از همه چیز داشته باشید، هم درس‌ دادن و هم انجام تکلیف. با این کار شما یک کلاس کسل کننده، نخواهید داشت و دانش‌آموزان نیز انگیزه‌ی بیشتری برای حضور فعال در کلاس دارند. برای مثال، می‌توانید زمانی حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه را به درس دادن بپردازید و بعد تکلیفی را به صورت گروهی حل کنید تا میزان درک و یادگیری دانش‌آموزان از موضوع درس داده شده را بررسی کنید. می‌توانید تمرینی را بر روی تخته یادداشت کنید تا دانش‌آموزان آن را حل کنند و یا فیلم کوتاهی را مربوط به موضوع درس برای شاگردان‌تان نمایش دهید. داشتن یک برنامه‌ی کلاسی پویا فضای بهتری را برای یادگیری فراهم می‌کند.

برای هر کلاس برنامه‌ی خاصی داشته باشید. می‌‌توانید برنامه را بر روی کاغذ بنویسید و در کلاس نصب کنید. تا دانش‌آموزان نیز از آن اطلاع داشته باشند.

چند نکته

 • جوری وانمود کنید که فعالیت‌های کلاسی هیچ زحمتی برای شما ندارد. فرقی نمی‌کند چه کاری انجام می‌دهید، صحبت می‌کنید، درس می‌دهید یا میز خود را تمیز می‌کنید. جوری رفتار نکنید که انگار از این کار اکراه دارید و آن را از روی تمایل انجام نمی‌دهید.
 • نسبت به هر رفتاری واکنش فوری نشان ندهید. دانش‌آموزان باید احساس کنند که تدریس برای شما در اولویت قرار دارد و نه استفاده و نشان دادن قدرت معلمی.
 • خیلی آهسته صحبت نکنید. ممکن است دانش‌آموزانی که در انتهای کلاس نشسته‌اند صدای شما را واضح نشنوند و درس را متوجه نشوند.
 • رابطه‌ی معلم و شاگردی خود را حفظ کنید. سعی نکنید دوست آنها شوید، از بین رفتن رابطه‌ی معلم و شاگردی و مرزهای آن می‌تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. سعی کنید یک معلم باقی بمانید، یک معلم خوب با شیوه‌ای متفاوت.
 • شما هم یک انسان هستید و ممکن است بعضی روزها حال خوبی نداشته باشید، ناراحت یا عصبانی
 • باشید، با این حال سعی کنید دانش‌آموزان متوجه‌ی ناراحتی و گرفتاری شما نشوند. معلم تکیه‌گاه دانش‌آموزان است، به همین خاطر اگر احساس کنند شما قدرت کافی برای حل مشکلات خود ندارید، اعتماد خود را نسبت به شما از دست می‌دهند.
 • مدام نخندید. لبخند زدن را به زمان‌های خاص و دانش‌آموز خاص محدود کنید.

 

منبع :   چطور دات کام

http://www.chetor.com/21627-%d9%87%d9%85%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87%e2%80%8c-%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%84%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa-%db%8c%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c/

خروج

ایجاد انگیزه در دانش آموزان با چند راهکا ...  

مشاهده مقاله

تاریخ ثبت : 1396/06/04
دسته بندی : یادگیری زبان انگلیسی
متن مقاله : چگونه در زبان آموزان ایجاد انگیزه کنیم؟ | تاریخ ثبت : 1396/06/04

چگونه در زبان آموزان ایجاد انگیزه کنیم؟

نظر به اهمیت یادگیری زبان های خارجی ، بررسی روش های علمی و ویژگی های آنها به طور برجسته امری ضروری می نماید. هدف از نوشتن این مقاله بررسی راههای افزایش انگیزه در یادگیرندگان می باشد.

چکیده

نظر به اهمیت یادگیری زبان های خارجی ، بررسی روش های علمی و ویژگی های آنها به طور برجسته امری ضروری می نماید. هدف از نوشتن این مقاله بررسی راههای افزایش انگیزه در یادگیرندگان می باشد.

شیوه های جاری در آموزش زبان  خارجی دارای اهداف از پیش تعیین شده ای بر مبنای افزایش مهارتهای خواندن ، گوش کردن ، صحبت کردن ، نوشتن و ترجمه می باشند. کسب موفقیهای آکادمیک  در یادگیری مهارت های ذکر شده نیاز به ایجاد انگیزه در داخل و خارج کلاس دارد.انگیزه در یادگیرندگان زمانی به اوج خود میرسد که فضای کلاس و جامعه یک فضای سالم و علمی باشد و یادگیرندگان بتوانند به اظهار نظر بپردازند و از خطر مسخره شدن نهراسند. به همین منظور در این مقاله به بررسی تکنیک ها و شیوه های مختلف  در این مورد می پردازیم .

گل واژه ها : انگیزه در یادگیرندگان ، مهارتهای زبان و موفقیتهای آکادمیک

مقدمه

با یک نگاه ویژه به مقوله یاد گیری زبان های خارجی ، درمی یابیم در جهان علمی امروز هیچ کس نمی تواند بدون دانستن یک زبان خارجی به راحتی و با آسودگی خیال زندگی کند. پر واضح است که محبوب ترین زبان در دنیا زبان انگلیسی می باشد و بسیاری از مردم دنیا به این زبان سخن می گویند. شیوه های جاری در آموزش زبان  خارجی دارای اهداف از پیش تعیین شده ای بر مبنای افزایش مهارتهای خواندن ، گوش کردن ، صحبت کردن ، نوشتن و ترجمه می باشند.از آنجا که در هر یک از مهارت های زیر هدف خاصی دنبال 
می شود ، لذا مواد درسی نیز باید متناسب با نیاز های یادگیرندگان تعبیه و تنظیم شوند.

به همین منظور ما ـ معلمان انگلیسی ـ باید با استفاده از شیوه های مدرن ، تکنیک های مختلف و حتی ترفند های آموزشی در دانش آموزان ایجاد انگیزه کنیم .

در این مقاله ما به بررسی اهمیت نقش انگیزه و تکنیک هایی که در تقویت آن نقش دارند می پردازیم.انگیزه در یادگیری ابعاد گوناگونی دارد که غفلت از برخی از آنها لطمات جبران ناپذیری در یادگیرنده ایجاد می کند.بنابراین بهتر است به روحیات یادگیرنده و فضای کلاس توجه ویژه داشته باشیم و سعی کنیم کلاس  را دارای انگیزه جلوه دهیم و دانش آموزان را نیز با انگیزه بپرورانیم.

همانطور که می دانیم دو نوع انگیزه در یاد گیری وجود دارد : انگیزه شخصی و انگیزه عمومی .انگیزه شخصی به ویژگی ها ی انگیزه ای تقریباً ثابت اطلاق می شود ، در صورتی انگیزه عمومی به پاسخ های انگیزه ای( حاصل از ایجاد انگیزه )  در محیط یادگیری گفته 
می شود.

در این مقاله ما سعی می کنیم به بحث و گفتگو درباره راه های توسعه و استفاده از انگیزه عمومی بپردازیم.پر واضح است که کسب موفقیت در یادگیری زبان دوم ما حصل داشتن نگرش مثبت به یادگیری است ، در حالی که عدم موفقیت در یاد گیری ارتباط کمی با نگرش مثبت اندیشی دارد.

 مواد و روش ها 

همان طور که قبلاً اشاره شده ، داشتن مهارت در ایجاد انگیزه نقش بسیار مهمی در یاد گیری دارد.این مبحث در دو مقوله قابل بحث است .داخل و خارج کلاس.

ایجاد انگیزه در داخل کلاس

پیش از این معلمین مجبوربودند با استفاده از ترفند های مختلف کلاس را اداره و به ایجاد انگیزه در بچه ها بپردازند . Alex Reinold   به بررسی این رویکرد ها با دو دیدگاه متفاوت 
می پردازد.

الف) یاد گیری باید  همراه با تفنن و سرگرمی باشد و مشکلات انگیزشی ایجاد شده باید به کمک معلم به یک فعالیت لذت بخش تبدیل شود نه یک کار طاقت فرسا .

ب) فعالیت های مدرسه کسل کننده و بدون پاداش هستند ، بنابراین ما باید پاداش و تنبیه را به صورت باز خورد و نتیجه کار قرار دهیم تا دانش آموزان با فعالیت های به اصطلاح سخت عادت کنند . تشویق و تنبیه متعادل جزء لاینفک فرآیند آموزش هستند ، اما تنها ابزار های کاربردی معلم نیستند .

Alfred Corson  معتقد است  که استراتژی های انگیزشی مؤثر دارای طیف و دامنه های زیادی هستند که محال است هیچ کدام از آنها کاربرد نداشته باشند .اما مسئله اصلی طراحی قالب استراتژی های انگیزشی ، نحوه تصمیم گیری درباره سازماندهی آنها در قالب های جداگانه می باشد. طبقه بندی زیر بر مبنای مدل آلفرد می باشد :

      ×         ایجاد شرایط اصلی انگیزشی که شامل تنظیم استراتژی های انگیزشی مورد استفاده می باشد .

      ×         حفاظت و باقی نگهداشتن حالت انگیزشی ایجاد شده که در ایجاد فعالیت نقش مستقیم دارد.

      ×         تقویت اعتماد به نفس

 

قبل از تلاش برای ایجاد انگیزه پیش شرایطی لازم است که باید فراهم شوند از جمله :

الف) رفتار مناسب و ساز گاری معلم و دانش آموز

ب) ایجاد یک فضای مطلوب و حمایتی در کلاس

رفتار مناسب و سازگاری خوب معلم و شاگرد

هر فعلی که از معلم سر می زند ، یک تأثیر انگیزشی و سازنده روی دانش آموزان دارد. به عبارت دیگر ، رفتار معلم یک ابزار قدرتمند انگیزشی است .تأثیر گفتار معلم چند برابر گفتار عادی است و یک سازگاری خاصی بین رفتار معلم و دانش آموزان وجود دارد که دانش آموزان را به اجرای وظایف مکلف می کند.

Cobb Horst   معتقد است یک شاه کلید برای ایجاد رابطه صادقانه و ایجاد احترام ،‌صحبت کردن معلم با یاد گیرندگان می باشد.این اعتماد منجر به ایجاد هیجان در 
دانش آموزان می شود . در هر حال ، معلم های با انگیزه از یک تعهد خاصی بهره 
می برند و با روش های کلامی و غیر کلامی راه را به یاد گیرندگان نشان می دهند.

فضای مطلوب و حمایتی کلاس

همان طورکه می دانیم فضای نا مطلوب در کلاس می تواند فر آیند آموزشی را مختل سازد و انگیزه را در یاد گیرندگان از بین ببرد . در عوض در کلاسی که بچه به راحتی حرف می زنند و از مسخره شدن هراسی ندارند ،‌به بالاترین سطح از انگیزه می رسند.برای ایجاد انگیزه ،‌دانش آموزان  به خلق موقعیت ، تشویق مداوم و حمایت نیازدارند.

ایجاد انگیزه در خارج کلاس

افزایش و ایجاد انگیزه برای یادگیری زبان انگلیسی ، یک فاکتور مهم محسوب می شود.در این تکنیک ها و شیوه های افزایش انگیزه را  در خارج از کلاس بررسی می کنیم.

خود را در آینده تصور کنید

تصور کنید شما میتوانید با افرادی که زبان مادری آنها انگلیسی است به راحتی زبان مادری خودتان انگلیسی صحبت کنید.تصور کنید سایر افراد دوست دارند به راحتی شما انگلیسی صحبت کنند. تصور کنید قادر هستید برای همه مردم جهان به راحتی ایمیل بفرستید.شما

باید بدانید که یاد گیری انگلیسی امکان پذیر است ، فقط کافی است به افرادی که آن را به خوبی یاد گرفته اند، بنگرید.

به خاطر داشته باشید شما پیشرفت خوبی داشته اید

شما کمی انگلیسی میدانید، این یک موفقیت بزرگ است ! حالا نوبت موفقیت های بزرگتر است.اکنون زمان استفاده از شیوه های قوی برای یادگیری مؤثر است . اکنون زمان یادگیری دانش انگلیسی است.

به خاطر داشته باشید شما چیز های زیادی را نمی دانید

سواد شما خوب است ولی انگلیسی شما کامل نیست .شما احتمالاً نمی توانید برنامه تلویزیون را (به زبان انگلیسی ) تماشا کنید ، به راحتی کتاب بخوانید ، با انگلیسی زبان ها به راحتی صحبت کنید و بدون اشتباه نامه نگاری کنید.

شما نباید تصور کنید که انگلیسی شما خوب است

حتی اگر شما بهترین دانش آموز کلاس هستید ، همیشه سعی کنید نقاط ضعف خود را بیابید و روی آنها کار کنید.وقتی که شما یاد بگیرید به خوبی انگلیسی صحبت کنید ، مشکلات شما کمتر خواهند شد نظیر تلفظ ، برخی قواعد گرامری ، برخی لغات و درک عبارات خیابانی .اما حالا ، شما مشکلات عدیده ای پیش رو دارید: اشتباه در تلفظ ، لغات ، مشکلات گرامری و . . .

هر زمان که می توانید از زبان انگلیسی استفاده کنید

این نکته خیلی مهم است.هرقدرشما بیشتراز انگلیسی استفاده کنید ،‌بیشتر به یاد گیری آن راغب می شوید.از آنجا که انگلیسی دارای محبوبیت خاصی است ، شما می توانید آن را همه جا استفاده کنید.شما می توانید از سایت های انگلیسی استفاده کنید ،از بازیهای مخلتف رایانه ای استفاده کنید ، کتاب های انگلیسی بخوانید و کار های دیگر انجام دهید.اگر شما این کار ها را انجام دهید هم لذت می برید و هم انگلیسی یاد می گیرید.وقتی شما می بینید دانستن چند  باعث می شود شما برنامه های تلویزیونی را متوجه شوید ، یا می توانید با مردم ارتباط برقرار کنید یا رایانه را شکست دهید ، دلتان می خواهد بیشتر یاد بگیرید.

بنابراین شما بیشتر انگلیسی یاد می گیرید ،‌آن را بیشتر به کار می برید ، آن را بیشتر یاد 
می گیرید ، آن را بیشتر به کار می برید و . . . البته اگر شما از روش های نوین و موثر استفاده کنید ، شما سریعتر انگلیسی یاد می گیرید.

 با مردم درباره انگلیسی صحبت کنید

این یک روش ساده و موثر است.روش اجرای آن به شرح زیر است  شما عمدتاً درباره چیز هایی صحبت می کنید که به آنها علاقه دارید. اما عکس آن صادق است. یعنی اگر شما درباره چیزی که به آن علاقه ندارید صحبت کنید ،‌مسلماً به آن علاقه مند خواهید شد.تصور کنید که در حال مطالعه موضوعی هستید که از آن متنفر هستید.آین موضوع خسته کننده و کسالت آور است ، ولی شما مجبور به خواندن آن هستید ، چرا که فردا باید آن را امتحان دهید.شما دو راه بیشتر ندارید . یا اینکه به اطرافیان خود بگوئید که چه قدر این موضوع برای شما کسالت بار است یا اینکه از چیز هایی که یاد گرفته اید ، برای آنها صحبت کنید . اگر گزینه دوم را انتخاب کنید ، مسلماً در آینده شما با دید دیگری به این موضوع نگاه خواهید کرد و به آن موضوع به مرور علاقه پیدا می کنید.

دوستی بیابید که او هم در حال یاد گیری انگلیسی باشد.

اگر شما چنین فردی را پیدا کنید که هم سطح و هم مهارت با شما باشد ، شما موقعیت عالی پیدا کرده اید .شما می توانید با او انگلیسی صحبت کنید ،‌این مکالمات ، علاقه شما را به انگلیسی زیاد می کند . یاد گیری آسانتر می شود و شما می توانید درباره مشکلات درسی با او مشورت کنید .حتی شما می توانید میزان یاد گیری خود را افزایش دهید چرا که همیشه سعی می کنید از او بهتر باشید .اگر نتوانستید چنین شخصی را در اطراف خود پیدا کنید ، سعی کنید از طریق پست الکترونیک فردی را برای مکالمه بیابید و با او به تبادل اطلاعات بپردازید.

برای یاد گیری کمی پول خرج کنید.

اگر شما برای چیزی پول خرج کنید ، مسلماً بیشتر به آن علاقه نشان خواهید داد .برای مثال اگر شما یک راکت گران قیمت داشته باشید ، هر روز به بازی تنیس خواهید رفت .این قانون درباره انگلیسی نیز صدق می کند.اگر می خواهید علاقه تان به انگلیسی زیاد شود ، یک فرهنگ لغت جدید ، یک دستگاه ویدئو سی دی ، یا یک کامپیوتر بخرید چون برای وسایل فوق پول هزینه کرده اید ، سعی می کنید که بیشتر از آنها استفاده کنید.هرچند این روش مشکلاتی به همراه دارد ،‌چون هر هفته باید یک چیز جدید بخرید ، ولی برای شروع می تواند به عنوان محرک جدی محسوب شود.

دو صد گفته چون نیم کردار نیست.

به خاطر داشته باشید ، یادگیری انگلیسی نیاز به فعالیت مستمر دارد.یک فعالیت مستمر ، بهتر از خواندن صد ها مقاله است. از سویی انجام فعالیت کمی سخت است و انسان هم موجودی راحت طلب .به همین دلیل است که خیلی از افراد نمی توانند به راحتی انگلیسی صحبت کنند.شما می توانید با یک تغییر در زندگی و شروع یک فعالیت ، صاحب 
موفقیت های جدید شوید.

 بحث و نتیجه گیری

اخیراً مطالعات تحقیقاتی درزمینه یادگیری زبان دوم به صورت کنترل شده افزایش یافته است.هر چند ممکن است این تحقیقات کمی غیر طبیعی به نظر برسند ، ولی انجام برخی از آنها در کلاس درس غیر ممکن است.این تحقیقات به بررسی متغیر هایی پرداخته اند و تاثیراتی را بررسی می کنند که بررسی آنها در کلاس درس امکان ندارد.به ویژه این مطالعات به ما اجازه می دهند تا میزان تاثیر گذاری متغیر های گوناگون رادر  یاد گیری مواد درسی بررسی کنیم و فقط به بررسی میزان مهارت در اجرای یادگیرندگان بسنده نمی کند.

متغیر های تاثیر گذار

افزایش میزان هدف مداری یادگیرندگان

در یک کلاس معمولی اکثر شرکت کنندگان ،‌هدف از شرکت در کلاس درس را نمی دانند .این هدف از سوی برنامه ریزان خارج از کلاس(معلم یا برنامه آموزشی ) طراحی شده است و ممکن است با نظر یادگیرندگان همخوانی نداشته باشد.بنابراین بهتر میزان هدف مداری در یادگیرندگان زیاد شود و تلاش شود گروه به یک هدف رسمی دست یابد.این هدف زمانی محقق خواهد شد که به دانش آموزان اجازه داده شود تا نظرات شخصی خود را به راحتی عنوان کنند و به یک عقیده واحد گروهی برسند.

شفاف سازی برنامه آموزشی برای یادگیرندگان

بسیاری از دانش آموزان ، علی رغم جذاب نبودن تکالیف انها را انجام می دهند .چون این دسته از یادگیرندگان خود را در برنامه های آموزشی  سهیم می دانند .به منظور القاء مفاهیم برنامه های آموزشی به یادگیرندگان ما باید با اهداف آنها آشنا شویم .موضوعات مورد علاقه آنها را بیابیم و سعی کینم آنها را در طراحی برنامه های آموزشی سهیم کنیم.

ایجاد اعتقادات واقع بینانه در یادگیرندگان

این که دانش آموزان از میزان پیشرفت مورد نیاز ، سرعت یادگیری و ریز موارد برنامه آموزشی اطلاع دقیق داشته باشند ، چندان مطلوب نیست و ممکن است ناامیدی و دلزدگی به وجود بیاورد و منظور ازسهیم بودن دخالت در برنامه آموزشی این نیست.بنابراین بهتر است دانش آموزان با درک و فهم طبیعت زبان دوم آشنا شوند و با استفاده از استراتژی های مختلف و شیوه های مطلوب به کمال مورد نظر برسند.

نگهداری و حفظ انگیزه

اگر ایجاد انگیزه مستمر و پایدار نباشد ، خستگی و دلزدگی ناشی از فرآیند باعث تسلیم شدن زبان آموز می شود .بنابراین بهتراست  فهرستی از فعالیت های انگیزشی تهیه کرده و به آن عمل کنیم.به عنوان مثال :

الف) افزایش میزان اعتماد به نفس یاد گیرندگان

ب ) ایجاد استقلال فردی در یاد گیرندگان

در این بخش به توضیح موارد فوق می پردازیم.

افزایش میزان اعتماد به نفس یاد گیرندگان

در کلاس هایی که تدریس و سوال و جواب رودررو انجام می شود،‌بهتر است اعتماد به نفس بچه ها را افزایش داد و آن را حفظ کرد.برای حفظ چنین موقعیتی موارد زیر پیشنهاد می شود:

      ×         ایجاد این باور که رقابت بخشی از یاد گیری است

      ×         توسعه دریافت مفاهیم زبان دوم با استفاده از تجارب موفق

      ×         علاقه مند کردن یادگیرندگان با سهیم کردن آنها در برنامه های آموزشی

      ×         استفاده از لغات و عبارت های تشویقی

      ×         ایجاد محیط امن در کلاس با حذف موارد استرس آور در کلاس

ایجاد استقلال فردی در یاد گیرندگان

بسیاری از محققین بر این باورند برای یاد گیری مستقل دادن مسئولیت به یادگیرندگان امری اجتناب ناپذیر است و در یاد گیری بسیار سودمند است.این فرضیه برمبنای روانشناسی

استوار است و معتقد است زیان آموز به یک خود باوری و رضایت شخصی از خود میرسد و زود تر می توان به اهداف دست یافت .برای توسعه استقلال فردی پنج رویکرد معرفی
 می شود:

      ×         رویکرد مبتنی بر منابع که بر تعامل مستقل با مواد درسی تأکید دارد.

      ×         رویکرد مبتنی بر تکنولوژی که بر تعامل مستقل با تکنولوژی آموزشی تأکید دارد.

      ×         رویکرد مبتنی بر یادگیرندگان که بر تغییرات مستقیم رفتاری و روان شناسی یادگیرندگان تأثیر دارد.

      ×         رویکرد مبتنی بر کلاس که بر تغییر روابط بین معلم و دانش آموز تأکید دارد.

      ×         رویکرد مبتنی بر برنامه آموزشی که به کنترل و نظارت طراحی برنامه آموزشی و ارزشیابی توسط یادگیرندگان تأکید دارد.

اگر می خواهیم مطمئن شویم که افراد برای کاری که انجام می دهند ، اهمیت قائلند ، بهتر به آنها حق انتخاب بدهیم و میزان استقلال آنها را بالا ببریم.بنابراین ایجاد انگیزه درونی یا خود انگیزشی مبحثی است که باید به طور معنی داری به آن پرداخت تا حصول اهداف آموزشی میسر شود.از سویی به کار گیری الگوهای فکری مبت و ساختار های اعتقادی برای رسیدن به کمال مطلوب و درگیر ساختن زبان آموز در فرآیند یادگیری ضروری است.

منابع

_ انگیزه در یاد گیرندگان ، الکس رینولد ، 1994

_ لذت انگلیسی ، الفرد کورسون ، 2001

_  مطالعه انگلیسی آکادمیک ، کاب هورست ، 2001

_ انگیزه در یاد گیری انگلیسی (1994:212)

_ لذت انگلیسی (2001:119)

_ لذت انگلیسی (2001:250)

 

 

خروج

چگونه در زبان آموزان ایجاد انگیزه کنیم؟ ...  

مشاهده مقاله

تاریخ ثبت : 1396/06/04
دسته بندی : یادگیری زبان انگلیسی
متن مقاله : یادگیری زبان فقط با تمرین میسر است | تاریخ ثبت : 1396/06/12

یادگیری زبان فقط با تمرین میسر است

آموزشگاه زبان صفاهان بر این عقیده است که یادگیری زبان فقط با تمرین میسر است. اگر شما فکر می کنید چرا اینگونه است پس به ادامه این متن توجه کنید.

یادگیری زبان فقط با تمرین میسر است

یادگیری زبان فقط با تمرین میسر است

چرا یادگیری زبان فقط با تمرین میسر است

زبان آموزان بعد از گذراندن چند ترم، از یادگیری زبان لذت می‌برند و مطمئن هستیم یک دلیلش اینست که موفقیت داشته‌ایم. آنها یقیناً الان به نسبت زمانیکه دانش‌آموز دبیرستان بوده اند از یادگیری زبان بیشتر لذت می‌‌برند. در آن روزها هیچ علاقه‌ی قوی‌ای نسبت به برقراری ارتباط به زبان در میان زبان آموزان وجود نداشته است. اما امروز ماجرا فرق می کند. امروز بیشتر افراد دوست دارند حداقل یک زبان خاری را بدانند.

آن مسئله امروز فرق می‌کند. حتی برای زبانی مانند کره‌ای که اصلاً به سختی صحبت می‌کنند، ترجیح می‌دهند بجای صحبت به انگلیسی با کره‌ای دست و پنجه نرم کنند. از انجام آن لذت می‌برند و برایشان مهم نیست که تازه کار به نظر برسند. بنابراین از یادگیری زبان‌ها لذت می‌برند و متوجه هستند که ممکن است دردسری باشد که ارزشش را دارد. یادگیری زبان در ابتدا ممکن است تکلیفی ترسناک به نظر برسد به این معنا که شامل کار سخت و آسیب رساندن به غرورمان می‌شود.

زبان آموزان متقاعد شده‌اند که لازمه‌ی دست یابی به هر چیزی در یادگیری زبان، و غلبه بر موانع، تمرین کردن است. وقتی آنها می خواهند زبانی را به قصد بالا بردن سطحشان یاد بگیرند، و آن را موشکافانه بررسی کنند، باید متعهد شوند تا آن را به مدت حداقل سه ماه تقریبا هر روز انجام دهند. افراد زیادی را می‌بینم که هفته ای یک بار یا حتی هر روز به کلاس می‌روند، اما هیچ پشت کاری به دست نمی‌آورند. آن ها یادگیرنده‌هایی منفعل هستند، که در مسیر یادگیری قرار می‌گیرند. آن ها یادگیرنده‌هایی‌ متفکر، با انگیزه، و با شدت بالا نیستند. آن‌ها به احساس سبک‌بالی و مرحله ی شکافتن نمی رسند.

ما فکر می ‌کنیم که حالا شما می‌توانید بگویید که همه‌ی‌افراد انگیزه ی صحبت کردن به یک زبان خارجی را ندارند. اما اگر زبان آموز با انگیزه نیست چرا اصلا از همان اول زحمت کلاس زبان رفتن را به خود بدهد. اگر شما می‌خواهید وقت بگذارید، آن را با شدت انجام بدهید. عادات مربوط به پشت کارتان را ارتقا بدهید.

 

خروج

یادگیری زبان فقط با تمرین میسر است ...  

مشاهده مقاله

تاریخ ثبت : 1396/06/12
دسته بندی : یادگیری زبان انگلیسی
متن مقاله : آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی داخل و خارج کشور را بیشتر بشناسیم | تاریخ ثبت : 1396/11/27

برای بعضی‌ گذشتن از سد آزمون دکتری، سخت‌تر از خود آن است؛ کابوسی است که گاهی از همان ترم‌های نخست کارشناسی‌ارشد گریبان آنها را می‌گیرد؛ عده‌ای را به کل از آزمودن بخت خویش برای راه‌یابی به دوره دکترا نا امید می‌کند و گروهی دیگر را سخت به تکاپو می‌اندازد که پایه‌های زبان خود را قوی کنند.

 برای بعضی‌ گذشتن از سد آزمون دکتری، سخت‌تر از خود آن است؛ کابوسی است که گاهی از همان ترم‌های نخست کارشناسی‌ارشد گریبان آنها را می‌گیرد؛ عده‌ای را به کل از آزمودن بخت خویش برای راه‌یابی به دوره دکترا نا امید می‌کند و گروهی دیگر را سخت به تکاپو می‌اندازد که پایه‌های زبان خود را قوی کنند.

چند سالی است که داوطلبان کسب عنوان دکترا، باید پیش از شرکت در آزمون اصلی، در یکی از آزمون‌های زبان ملی یا بین‌المللی پذیرفته شوند. اینکه باید سراغ چه آزمونی بروند، به رشته و دانشگاه هدف آنها بستگی دارد. اما بسیاری از داوطلبان بدون توجه به این نکته وقت، انرژی و سرمایه زیادی را صرف آمادگی برای پذیرش در آزمون‌های بین‌المللی همانند تافل و آیلتس می‌کنند؛ غافل از آنکه اگر هدف آنها تنها دانشگاه‌های داخل کشور باشد می‌توانند با وقت و هزینه کمتر در یکی از آزمون‌های ملی زبان پذیرفته شوند.

یکی از این آزمون‌ها، آیلتس است که به طور مشترک توسط سه سازمان بین‌المللی که سال‌هاست در امر آموزش زبان انگلیسی فعالیت می‌کنند برگزار می‌شود.

بیش از 6000 موسسه آموزشی، دولتی و سازمان‌های حرفه‌ای در ۱۲۰ کشور جهان این مدرک را به عنوان معتبرترین نشاندهنده سطح زبان انگلیسی به رسمیت می‌شناسند. اکنون این مدرک در موارد آموزشی، مهاجرت و تهیه مدارک کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما آزمون‌های دیگری نیز وجود دارد که سطوح زبان انگلیسی برای دانشجویان بالابرده و در نوع خود تقویت و بهینه می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید مهم‌ترین آزمون‌های ملی زبان که در ایران برگزار می‌شوند و کاربرد هر یک از آنها چیست، ادامه مطلب را بخوانید:

 

آزمون IELTS
امتحان در دو نوع مختلف آکادمیک و جنرال ترینیگ برگزار می‌شود. امتحان آکادمیک توانایی انگلیسی داوطلبانی را می‌سنجد که قصد دارند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی به بالا در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه دهند. یکی از مهمترین شرط‌های پذیرفته‌شدن در این دانشگاه‌ها فراهم آوردن سطحی قابل قبول از نمره این امتحان می‌باشد.

نوع جنرال ترینینگ آزمون آیلتس معلومات داوطلبان را در سطحی وسیعتر و در بستری علمی – اجتماعی می‌سنجد. آزمون جنرال‌ترینینگ برای کسانی مناسب است که قصد دارند تحصیلات پیش‌دانشگاهی خود را در کشوری انگلیسی زبان به ‌پایان برسانند و یا به‌منظور گذراندن دوره‌های کوتا‌ه‌مدت کاری و یا دست‌یافتن به‌فرصت‌های شغلی قصد سفر به این کشور‌ها را دارند. به‌علاوه کارنامه این امتحان از جمله مدارکی است که در جریان بررسی پرونده‌های مهاجرت کشورهای استرالیا، نیوزلند و کانادا از متقاضیان طلب می‌شود.

در امتحان آیلتس توانایی‌های شنیدن، خواندن، نوشتن، و صحبت‌کردن در چهار قسمت جداگانه سنجیده می‌شود. در حالیکه توانایی شنیداری و صحبت‌کردن داوطلبان امتحان آکادمیک و جنرال‌ترینیگ به‌ روش کاملاً ‌مشابهی صورت می‌گیرد، هر یک از این دو گروه، سوالات جداگانه‌ای در قسمت‌های خواندن و نوشتن دریافت می‌کنند. مسئولیت انتخاب نوع امتحان بر عهده متقاضی بوده و شرکت‌کنندگان باید هنگام ثبت‌نام خود نوع امتحان مورد نظر را در فرم ثبت‌نام قید کنند.

سه بخش اول هر امتحان در یک روز برگزار می‌شود، اما بخش مصاحبه‌ ممکن است در طول یک‌هفته بعد و یا یک هفته قبل از امتحان برگزار شود. داوطلبانی که از شهر‌های دیگر برای برگزاری امتحان به تهران می‌آیند در اولویت قرار خواهند داشت. این دسته از داوطلبان برای استفاده از اولویت در‌نظر گرفته‌شده باید هنگام ثبت‌نام نام خود را در لیستی جداگانه به‌ثبت برسانند و مسئول ثبت نام را در جریان بگذارند.

آزمون IELTS، به نوعی طراحی شده که قادر است میزان معلومات داوطلبان در سطوح مختلف از زبان انگلیسی را سنجیده و با توجه به استاندارد IELTS طبقه‌بندی کند. شرکت‌کنندگان در این آزمون به طیف متنوعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ می‌دهند و در پایان با توجه به نمره‌ای که از هر‌یک از چهار‌بخش مختلف دریافت‌کرده‌اند سطحی مابین نا‌آشنای کامل به زبان انگلیسی، با نمره صفر، تا سطح آشنای کامل به زبان انگلیسی، با نمره ۹، طبقه‌بندی می‌شود.

نتایج امتحان ۲ هفته پس از پایان یافتن آخرین مصاحبه برگزار خواهد شد. نتایج باید شخصاً توسط متقاضی دریافت گردد و مسئولان دفتر امتحان اجازه ندارند تا از طریق تلفن،‌فکس، یا پست الکترونیکی نتایج را به اطلاع داوطلبان برسانند.

به عنوان یک قانون عمومی نتایج امتحان تا دو سال پس از برگزاری امتحان اعتبار دارند. در صورتیکه بتوان اثبات کرد که داوطلب پس از برگزاری امتحان در حفظ معلومات خود و بهتر کردن دانشش در زبان‌ انگلیسی کوشا بوده، می‌توان از کارنامه امتحان حتی بیش از این مهلت دوساله نیز استفاده کرد.

 

آزمون TOEFL
تافل به انگلیسی مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language می­باشد , نام آزمونی است که میزان توانایی شما را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد. این آزمون توسط موسسه ای‌تی‌اس ETS در سه نوع کاغذی، کامپیوتری و اینترنتی برگزار می‌شود و در بیش از شش هزار موسسه از بیش از یکصدو سی کشور جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد. تافل اولین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد و پس از آن تا کنون نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند .

مدرک تافل تنها دو سال اعتبار دارد.

 

آزمون کاغذی Pbt
همانطور که از نام این آزمون مشخص است، داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به سوالات موجود در دفترچه آزمون پاسخ دهند. این آزمون جای خود را رفته رفته به آزمون اینترنتی داده‌است و در واقع در آینده‌ای نه چندان دور کاملا منسوخ خواهد شد. در آزمون کاغذی سه مهارت زبان آموز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد:

مهارت شنیداری (Listening Comprehension)
ساختار زبان (Structure and Language)
مهارت خواندن (Reading Comprehension)

علاوه بر سه مهارت فوق یک قسمت برای مهارت نوشتن هم وجود دارد که در یک فرصت ۳۰ دقیقه‌ای بایستی داوطلب بتواند در مورد موضوع مشخصی بنویسد. نمرات بدست آمده از هر قسمت بعد از تغییر مقیاس یافتن با هم جمع شده و نمره کل داوطلب را مشخص می‌کند. این نمره می‌تواند بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ تغییر کند. بنابراین هیچ نمره مشخصی برای قبولی یا رد شدن در این آزمون وجود ندارد و همه شرکت کنندگان در این آزمون نمره آزمون را دریافت خواهند کرد. نمره مورد نیاز داوطلب بستگی به محلی دارد که داوطلب می‌خواهد نمره آزمون تافلش به آنجا ارسال شود. معمولا برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور نمره بالاتر از ۵۵۰ مورد نیاز است.

 

آزمون اینترنتی Ibt
این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین دو نوع دیگر «مبتنی بر کامپیوتر» و «مبتنی بر دفترچه» گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر نیز بتدریج راه یافت. در این نوع آزمون شرکت کنندگان بایستی در تاریخهای مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند. اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است ولی این آزمون دارای تفاوتهایی می‌باشد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارتهای زبانی را پوشش می‌دهد.

فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته می‌باشد.

این آزمون هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.

این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چندمهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر دفترچه مجاز است. این آزمون نمی‌تواند بیشتر از یک بار در هفته برگزار شود. البته باید دقت کرد که ممکن است یک یا چند بخش به صورت طولانی ارائه شوند. در این صورت مشخص نیست کدام بخش از سوالها واقعا تصحیح شده و جزو نمره در نظر گرفته می‌شوند. انتخاب سوالات تقریبا به صورت تصادفی است.

1- مهارت خواندن (Reading Comprehension)

این قسمت دارای ۳ الی ۵ متن بلند و سوالاتی در مورد این متنها است. موضوع متن‌ها آکادمیک بوده و معمولا در کتابهای دانشگاهی یافت می‌شوند. سوالات عمدتا در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت‌ها، نحوهٔ دیگر بیان جملات، جایگذاری جملات، واژه‌های مترادف می‌باشد. در آزمون ibt دانشجو باید مهارت‌هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده‌های اصلی و جدولبندی را دارا باشد. به طور کلی نیازی به اطلاعات قبلی در مورد متن نیست اما اطلاعات قبلی می‌تواند کمک کننده باشد

2- مهارت شنیداری (Listening Comprehension)
این بخش شامل شش متن می‌باشد؛ دو مکالمهٔ دانشجویی و چهار متن نیز شبیه سازی کلاس درس دانشگاهی و مباحثات است.

3- مهارت گفتاری (Speaking Comprehension)
این بخش مجموعا شامل شش قسمت است؛ دو قسمت مستقل که در هرکدام از آنها یک سوال دربارهٔ زندگی آکادمیک مطرح می‌شود و دانشجو باید در مورد آن صحبت کند. چهار قسمت هم به صورت مجتمع است که بخشهای reading،listening همراه با بخش speaking وجود دارد. در این بخشها دانشجو باید در مورد خلاصهٔ متنی که می‌خواند یا می‌شوند و یا ایده‌های جدید خود در مورد این متون صحبت کند. این صحبت‌ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد.

4- مهارت نوشتاری (Writing Comprehension)
این بخش شامل دو قسمت است. یک قسمت مجتمع و یک قسمت مستقل. در بخش مجتمع دانشجو باید متن آکادمیکی را بخواند، سپس به ادامهٔ آن گوش دهد و بعد از ان نظرات خود را در مورد متن بنویسد. در بخش مستقل نیز دانشجو یک مقالهٔ شخصی در مورد سوال ارائه شده می‌نویسد.

نمره هر یک از مهارت‌ها بین ۰ تا ۳۰ بوده و در مجموع نمره بین ۰ تا ۱۲۰ است. نمره ۷۹ یا ۸۰ این آزمون معادل ۵۵۰ آزمون کاغذی شناخته می‌شود که برای ورود به اکثر دانشگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است.

 

آزمون TOLIMO
سازمان سنجش آموزش کشور به منظور ایجاد زمینه و توسعه زبان‌آموزی در کشور و فراهم آوردن امکانات سنجش توانائی دانش زبانی دانش‌آموزان، دانشجویان و دانش‌آموختگان، آزمون‌ زبان انگلیسی پیشرفته (Tolimo: E-A 2009-10) را برگزار می‌کند.

ثبت‌نام برای شرکت در این آزمون منحصراً به صورت اینترنتی است و کلیه داوطلبان علاقه‌مند در کلیه سطوح مختلف آموزشی حق ثبت‌نام و شرکت در این آزمون را دارند. متقاضیان شرکت در آزمون باید با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانیwww.sanjesh.org اطلاعیه این سازمان درباره شرایط و ضوابط و نحوه ثبت‌نام اینترنتی در آزمون‌های زبان انگلیسی پیشرفته Tolimo: E-A را مطالعه نموده و سپس نسبت به ثبت‌نام در هریک از دوره‌های مذکور اقدام نمایند. داوطلبان متقاضی ثبت نام باید هزینه ثبت نام در آزمون را از طریق اینترنت و کارتهای بانکی عضو شتاب(که رمز اینترنتی کارت فعال شده باشد ) پرداخت کنند  لذا داوطلبان متقاضی ثبت نام تا 72 ساعت پس از رزرو آزمون دوره ‌های مورد نظر فرصت دارند که هزینه ثبت نام را بپردازند. بدیهی است درصورت عدم اقدام به موقع پس از این فرصت آزمون رزرو شده به صورت خودکار حذف می شود و داوطلب متقاضی هیچگونه حقی در خصوص این آزمون نخواهد داشت.

این آزمون بسیار شبیه امتحان تافل است و هر 2 ماه یکبار به طور معمول در داشگاه های سراسری معتبر کشور برگزار می شود.

اولین بخش Listening است و30 سوال داردو قسمت بعد گرامر و دیکته ی لغات میباشد و قسمت بعدی درک مطلب می باشد و دارای 40 سوال، 4 تله متن و هر متن 10 سوال است.

 

آزمون MCHE
این آزمون توسط وزارت علوم برگزار می شود و در زمان ثبت نام دانشجویان دکتری داخل و خارج اولویت دارند. قسمتهای مختلف موارد امتحانی این آزمون در زیر آمده است:

PART ONE:

SHORT DIALOGUES

(17 skills) 20 hr

PART TWO:

STRUCTURE    35 hr

Sentences with one clauses (skills 1-5)

Sentences with multiple clauses (skills 6-8)

More sentences with multiple clauses (skills 8-12)

Sentences with reduced clauses (skills 12-14)

Sentences with inverted subjects and verbs (skills 15-19)

The written expression (skills 20-23)

Problems with subject/verb agreement

Problems with parallel structure

Problems with comparatives and superlatives

Problems with the form of the verb

Problems with the use of the verb

Problems with passive verbs

Problems with nouns

Problems with pronouns

Problems with adjectives and adverbs

More problems with adjectives

Problems with articles

Problems with prepositions

Problems with usage

PART THREE:

READING    15 hr

Questions about the ideas of the passage

Directly answered questions

Indirect answered questions

Vocabulary questions

Overall review questions

 

MSRT؛ آزمون زبان انگلیسی وزارت علوم(اعتبار فقط در ایران)

MSRT، جامع‌ترین آزمونی است که در ایران برگزار می‌شود. برگزارکننده‌ آن وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و تمام دانشگاه‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی آن را می‌پذیرند.

بیشتر داوطلبان MSRT، دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی هستند. این آزمون به صورت معمول، سالانه 10 تا 12 بار برگزار می‌شود. تعداد دفعات شرکت در این آزمون محدودیتی ندارد و داوطبان می‌توانند تا زمان کسب نمره دلخواه، در هر تعداد آزمون‌ که نیاز است شرکت کنند اما اگر از شرکت در آزمون انصراف دهند یا تاریخ آن را جابه‌جا کنند، نمی‌توانند هزینه را پس بگیرند.

میزان سختی MSRT را تا حد زیادی می توان با آزمون‌های بین‌المللی TOEFL PBT و TOLIMOمقایسه کرد.

۳۰ سوال شنیداری، ۴۰ سوال درک مطلب و ۳۰ سئوال گرامر محتوای این آزمون را تشکیل میدهند.

بعضی منابع پیشنهادی بری آمادگی شرکت در MSRT عبارتند از:

TOEFL Preparation KIT

Barron’s – 11th Edition

Arco

Betty azar

Vocabulary for high school students

504 Essential Words For Toef

محل برگزاری این آزمون در تهران، دانشگاه علم و صنعت است. البته این آزمون هر سال در تعدادی از شهرستان‌ها نیز برگزار می‌شود که فهرست شهرهای محل برگزاری یکسان نیست.

 

MHLE؛ آزمون زبان وزارت بهداشت(اعتبار فقط در ایران)
این آزمون ویژه دانشجویان داوطلب شرکت در کلیه دوره‌های علوم پزشکی دانشگاه‌های دولتی است. MHLE را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌کند.

اگر داوطلبان گروه علوم پزشکی تنها قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سراسری را داشته باشند بهتر است درMHLE شرکت کنند چرا که محتوای لغات و متون آزمون تقریبا در تمامی بخش‌ها، تخصصی این حوزه است و داوطلبان آشنایی بیشتری با آنها دارند. اما اگر شرکت در آزمون دکترای هر دو دانشگاه دولتی و آزاد در برنامه آنها قرار دارد باید به سراغ MSRT بروند چرا که دانشگاه آزاد مدرک MHLE را نمی‌پذیرد. البته یک مزیت دیگر MSRT نسبت به MHLE نیز تعداد دفعات برگزاری بیشتر آن در طول سال است که شانس داوطلبان را کسب نمره قابل افزایش می‌دهد.

محتوای کلی MHLE و همچنین سیستم نمره‌دهی آن نیز تاحدودی مشابه آزمون MSRT است با این تفاوت که لغات مورد استفاده، تخصصی رشته‌های گروه علوم پزشکی هستند.

این آزمون از چهار بخش تشکیل شده است؛ ۳۰ سئوال شنیداری، ۳۰ سئوال درک مطلب، ۲۰ سئوال واژگان و ۲۰ سئوال گرامر.

برخی از منابع لازم برای شرکت در MHLE عبارتند از:

TOEFL Preparation KIT

Barron’s Barron’s_How_to_Prepare_for the TOEFL – ۱۱th Edition

Longman_Complete_Course_for_the TOEFL

۵۰۴ Essential Words For TOEFL

آزمون MHLE هر سال پنج یا شش بار در تهران و تعدادی از شهرستان‌ها برگزار می‌شود. تعداد دفعات شرکت در این آزمون نیز محدودیتی ندارد.

 

EPT ؛ آزمون زبان دانشگاه آزاد(اعتبار فقط در ایران)
این آزمون ویژه داوطبان شرکت در گروه‌های پزشکی و غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی است. اگر داوطبان قصد قطعی برای ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند بهتر است در EPT شرکت کنند چرا که پذیرفته شدن در آن آسان‌تر از دیگر آزمون‌ها فرض می‌شود؛ بر خلاف سایر آزمون‌های ملی زبان که سه مهارت Listening، Reading و Grammar را مورد سنجش قرار می‌دهند، در EPTفقط دو مهارت Reading و Grammar وجود دارد و مهارت Listening در آن سنجیده نمی‌شود. ضمن آنکه دانشگاه آزاد حداقل نمره را برای مدرک EPT پنجاه می‌داند ولی برای مدرک MSRTحداقل نمره قابل قبول را 65 اعلام کرده است.

میزان سختی EPT را می‌توان با آزمون بین‌المللی TOEFL PBT مقایسه کرد با آن تفاوت که بخش شنیداری و نگارش ندارد.

از تعداد ۱۰۰ سوال مطرح شده در این آزمون، ۳۰ سئوال به درک مطلب، ۳۵ سئوال به لغات و ۳۵ سئوال به گرامر اختصاص دارد.

منابع شناخته شده این آزمون عبارتند از:

Understanding and Using English Grammar – By: Betty Azar

(Mosaic 1 and 2 (Reading

Select Reading)Pre intermediate- Intermediate and Upper intermediate)

۵۰۴ Absolutely Essential Words for TOEFL – Fifth Edition

این آزمون 10 تا 12 بار در سال برگزار می‌شود. محل برگزاری آن فقط در تهران و در دانشگاه علوم و تحقیقات است.

 

UTEPT؛ آزمون زبان دانشگاه تهران(اعتبار فقط در ایران)
UTEPT، مرکز آزمون زبان دانشگاه تهران است. مدرک آن در همین دانشگاه و تعداد دیگری از دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم اعتبار دارد. UTEPT در سال شش بار برگزار می‌شود.

۳۰ سوال واژگان، ۳۰ سوال گرامر و ۴۰ سوال درک مطلب، محتوای این آزمون را تشکیل می‌دهند.

تعدادی از منابع این آزمون عبارتند از:

۵۰۴Absolutely Essential Words 

۴۰۰Must-Have Words For The TOEFL

Barron’s Essential Words For The TOEFL

Grammar Digest

دپارتمان زبان انگلیسی مجتمع آموزشی صفاهان

خروج

آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی داخل و خارج ...  

مشاهده مقاله

تاریخ ثبت : 1396/11/27
دسته بندی : یادگیری زبان انگلیسی
متن مقاله : تورلیدری؛ شغل پرهیجان | تاریخ ثبت : 1398/01/19

راهنمای تورلیدری، شغل پرهیجان

هفته نامه همشهری جوان - سید سینا ناصری: شاید باورکردنش سخت باشد اما هستند آدم هایی که برای سفر کردن، بودن در طبیعت و دیدن مکان های تاریخی به شما حقوق می دهند. البته باید شرایطی داشته باشید و ضوابطی را هم رعایت کنید تا این حقوق نصیبتان شود. تورلیدر بودن از آن شغل هایی است که با تفریح مرز مشترک زیادی دارد و از شغل های کارمندی هیجان انگیزتر است. فقط باید حواستان به ضوابط و شرایطی که برای یک راهنمای باسابقه تور این جا توضیح داده باشد.


زهره چاری پور، با این که کارشناسی اش را در رشته مهندسی کشاورزی گرفته اما ترجیح داد برای ارشد، برنامه ریزی گردشگری بخواند. او از آن دسته آدم هاست که علاقه ای به شغل های پشت میزنشینی و کارمندی ندارد. اصلا همین بیزاری از کارمندی، یکی از دلایلی بود که باعث شد برود سراغ گردشگری؛ «دوست داشتم یک تغییر بزرگ در زندگی ام ایجاد کنم.

 

نمی خواستم شغلی مثل کارمندی داشته باشم که یک برنامه روتین و کسل کننده است. دوست داشتم کارم بشود زندگی ام و برعکس. چه چیزی از این بهتر که کار و زندگی آدم با گردش و طبیعت و تفریح همراه باشد؟» او برای زندگی اش یک شعار هم انتخاب کرده؛ «آزادی یعنی انجام دادن آن کاری که دوست داری و خوشحالی، دوست داشتن آن کاری است که انجام می دهی.»

Image result for ‫عکس تور‬‎

ترفند اول: چی باید بلد باشیم؟


تا چند سال پیش، تمام تصورات از گردش و تفریح و مسافرت، خلاصه می شد به مسافرت های خانوادگی یا نهایتا آژانس های مسافربری که تعدادشان به اندازه الان نبود اما در چند سال گذشته خیلی ها رفتند سمت گردشگری و تصمیم گرفتند خودشان سرپرست یک کاروان باشند؛ «درواقع شخص تورلیدر تمام کارهای مربوط به سفر، مثل تنظیم برنامه رفت و برگشت، پیدا کردن محل اسکان مسافران، خورد و خوراک، محاسبه و مدیریت هزینه سفر و خلاصه تمام کارهایی را که مربوط به برنامه ریزی های سفر است، یک تنه انجام می دهد.» البته این ها جزء دانش عمومی و تجربی تورلیدر به حساب می آیند. تورلیدر باید اطلاعات تخصصی زیادی هم داشته باشد. قسمت سخت کار هم همین جاست؛ دادن اطلاعات به مسافران با صبر و حوصله زیاد و البته خوشرویی. مدیریت بقیه عوامل و آدم های دست اندرکار مثل راهنما، مسئول فنی و راننده هم به عهده تورلیدر است.


روابط عمومی بالا، انعطاف پذیری در ارتباط با دیگران و داشتن روحیه کار گروهی مهم ترین ویژگی های شخصیت یک تورلیدر است. روابط عمومی بالا، انعطاف پذیری در ارتباط با دیگران و داشتن روحیه کار گروهی مهم ترین ویژگی های شخصیتی یک تورلیدر است؛ ویژگی هایی که زهره چاری پور تاکید خاصی روی آن ها دارد؛ «تورلیدری علاقه می خواهد. اگر حوصله جمع را ندارید یا نمی توانید گروهی را همراه خود کنید، بهتر است شغل دیگری را انتخاب کنید. به این خاطر که لازمه شغل تورلیدری ارتباط و تعامل مناسب با همه سنین و همه افراد با روحیات و فرهنگ های متفاوت است.»


البته اگر به یک یا چند زبان زنده دنیا یا اصلا همان انگلیسی مسلط باشید، برای خودتان خوب است. به کلاس کارتان چند پله اضافه می کند و توریست های خارجی را هم می توانید مدیریت کنید.

 

Image result for ‫عکس تور‬‎


ترفند دوم: کجا دوره ببینیم؟


تورها انواع مختلفی دارند که باید یکی از آن ها را انتخاب کنید. و در همان مسیر قدم بردارید. اولین قدم پیدا کردن علاقه تان و فهمیدن این نکته است که می خواهید سرپرست چه مدل توری بشوید. بعد از فهمیدن علاقه باید دوره های لازم را بگذرانید. رایج ترین دوره ها یکی دوره مخصوص راهنمایان فرهنگی است.

 

اگر فکر می کنید آدمی هستید که اگر از صبح تا شب از این موزه به آن موزه بروید، خسته نمی شوید، شما مناسب تورهای تاریخی فرهنگی داخلی هستید. دوره بعدی هم که طرفداران زیادی دارد، دوره مخصوص راهنمایان طبیعت گردی است. آن هایی که صبح سیزده بدر قبل از خانواده می روند به دل طبیعت تا جایی برای اهل خانه بگیرند، به درد این نوع تور می خورند. طبیعت گردی که معادل کلمه اکوتوریستم انتخاب شده، هیجان رفتن به دل غارها و جنگل های بکر و کویرنوردی را در خود دارد.


برای گرفتن مدرک تورلیدری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بخش آموزش گردشگری را به مؤسسات آموزشی تحت نظارت خود واگزار نموده است. این مؤسسات کارشان این است که زیر و بم کار را در مدت کوتاهی به کارآموزها آموزش بدهند. طول هر دوره شش ماه است و نیازی به تحصیلات دانشگاهی در رشته های گردشگری و جهانگردی ندارد و کار آموز با حداقل مدرک کارشناسی در هر رشته ای می تواند دوره های گردشگری را در این مؤسسات آموزش ببیند. هزینه های یک دوره شش ماهه طبق مصوب سازمان میراث فرهنگی با صدور مدرک رسمی از این سازمان نسبت به ساعات و تعداد کلاس ها و نوع آموزش، رقمی بین 1،750،000 تا 2،200،000 هزار تومان برایتان آب می خورد که البته خیلی از مؤسسات بصورت اقساط در این مدت شش ماه مبلغ را دریافت می کنند. بعد از تمام شدن دوره، آزمونی برگزار می شود. در صورت موفقیت در آزمون و البته گرفتن گواهی سوءپیشینه و عدم اعتیادتان منتظر می مانید که کارت راهنمای تور برایتان صادر می شود و کارتان را شروع کنید. ترفند سوم: راه کم هزینه تری هم هست؟


بله، هست! اگر پول زیادی در بساط تان نیست و از طرفی علاقه به گردشگری و تورلیدری را در خودتان می بینید، نگران نباشد؛ «یک مدل تورلیدری وجود دارد که خیلی نقلی و جمع و جور است. کمی حوصله می خواهد و پیگیری و البته تسلط به زبان «کوچ سرفینگ» نام این مدل گردشگری است که اخیرا خیلی بازارش گرفته و یک برنامه تورلیدری جهانی است.» اصلا کاربرد اصلی اش همین است؛ راه اندازی کاروان کوچک و خصوصی برای مسافران خارجی. این روش، بین این کاره ها به «کاناپه گردی» معروف است.

 

 

Image result for tourleader

منظور این است که خیلی سخت نگیرید. حتی اگر یک کاناپه سفت و سخت داشته باشید، می توانید در این حیطه فعالیت کنید. روش کار هم به این صورت است که وقتی در سایت عضو شوید؛ می توانید با اعلام ویژگی هایتان یک مقصد تعیین کنید و خارجی ها را به خانه تان دعوت کنید. هزینه های رفت و برگشت که به عهده خود مسافر است و شما فقط راهنمای او می شوید و او به شما دستمزد می دهد.

 

اصل کار این طور است که به ازای تعداد روز و میزان سفرهایی که با مهمان خارجی تان می روید به شما مزد می دهند اما خیلی ها که می خواهند مهمان نوازی کنند، اصلا پولی از مسافران نمی گیرند. در آخر، یعنی وقتی سفر تمام می شود، مسافران در سایت، نظرشان را درباره شما می گویند و اگر کارتان مثبت بوده باشد، اعتبارتان در سایت بالا می رود و مهمانان بیشتری جذب می کنید.

البته ناگفته نماند پلیس گردشگری می تونه جلوی تورلیدرهایی که دارای کارت تورلیدری سازمان میراث فرهنگی نمی باشند را بگیره که دراین صورت کار یک مقدار سخت می شه.

اگر شرایط گرفتن کارت تورلیدری سازمان میراث فرهنگی را ندارید می تونید در دوره های گردشگری سازمان فنی و حرفه ای شرکت کنید که البته بسیار که هزینه تر و مدت آموزش اون هم بسیار کوتاه تر هست. در طول آموزش کلیه اطلاعات تخصصی و عمومی که یک تورلیدر می بایست بدونه را در دوره های فنی و حرفه ای یاد می گیرید.آینده شغلی: مدیر خواهیدشد


هم می توانید به صورت مستقل با تورهای شرکت های مختلف همکاری کنید و هم می توانید در آژانس های مسافرتی و گردشگری و حتی هتل ها استخدام شوید. این شغل جای پیشرفت هم دارد و اگر تلاش کنید به سمت های مدیریتی هم خواهید رسید. وقتی هم سرمایه و تجربه کافی پیدا کردید، می توانید خودتان آژانس مسافرتی و گردشگری تاسیس کنید. حقوقی که به تورلیدرها تعلق می گیرد، بسته به جایی که برای آن کار می کنند متفاوت است. اما اگر حدودی اش را بخواهید بدانید طبق قیمت گذاری اتحادیه گردشگری حداقل 265،000 هزار تومان برای هر روز سفر درآمد زا است. البته این بازه به تعداد گردشگری که همراهتان هستند هم بستگی دارد و بعلاوه درآمدی که یک تورلیدر از کمسیون، انعام و ... می تونه بگیره این درآمد غیررسمی روزانه افزایش می یابه و هستند تورلیدرهایی که بیش از یک میلیون تومان روزانه درآمد دارند.

دانشگاه: تحصیلات آکادمیک هم می تواند در این زمینه کمک کند. اگر هنوز دانشگاه نرفته اید یا مدرکتان را گرفته اید و هوس دوباره دانشگاه رفتن کرده اید می توانید رشته مدیریت جهانگردی را انتخاب کنید. دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تهران، بم، سمنان، تبریز، شیراز و چند دانشگاه دولتی دیگر این رشته را دارند.نکات و ترفندها


•    صبور باشید، شاید شما یک مکان تاریخی را بیشتر از 10 بار دیده باشید، اما افرادی که با شما سفر می کنند، برای اولین و شاید آخرین بار باشد که آن مکان را می بینند. پس با صبر و آرامش تمام اطلاعات لازم را در اختیارشان قراردهید.


•    گوش شنوا داشته باشید؛ فرض کنید با یک عده از افراد ولخرج و خوش بازار(!) سفر رفته اید. با این که از قبل برای تمام لحظات سفر برنامه ریخته اید اما ممکن است یک جایی از سفر بخواهند برای خرید به بازار بروند در حالی که در برنامه شما جایی ندارد. بهتر است با آرامش خاطر مسیرتان را تغییر دهید و برنامه جدید را جایگزین کنید. یادتان باشد مبلغان شما، مسافران شما هستند. هرچه به آن ها بیشتر خوش بگذرد؛ یعنی باید به آینده کاریتان بیشتر امیدوار باشید.


•    شما سرپرست مسافرانتان هستید اما آن ها بچه های شما نیستند. اجازه بدهید بعضی از جاها را خودشان بروند و ببینند. شما فقط برای برگشت شان زمان تعیین کنید. اگر تورلیدر چند جوان خوشحال هستید، به جای آن که به آن ها غر بزند و امر و نهی کنید، یک دبه بهشان بدهید تا حداقل بتوانند «یه توپ دارم قلقلیه» را روی ریتم بخوانند و خارج نزنند! •    اشتباه رایج: در کشور ما کلمه تورلیدر به اشتباه به راهنما گفته می شود، در حالی که تورلیدر سرپرست همه مجموعه کاروان است.

 

خروج

تورلیدری؛ شغل پرهیجان ...  

مشاهده مقاله

تاریخ ثبت : 1398/01/19
دسته بندی : گردشگری